Kao Cen Darach

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Kao Cen Darach
Data i miejsce śmierci: 3681 BBY, stacja kosmiczna w przestworzach Korribanu
Rasa: Zabrak
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Zielone
Przynależność:
Profesja: Jedi
Kao Cen Darach był mistrzem Jedi i mentorem Satele Shan, żyjącym przed wybuchem wielkiej wojny galaktycznej, w pierwszych dniach której zginął, odpierając atak Sithów na Korriban. W walce posługiwał się mieczem świetlnym o zielonej klindze.

Biografia

W roku 3681 BBY, Kao Cen Darach, wraz ze swoją padawanką Satele Shan, przyleciał na stację kosmiczną w przestworzach Korribanu. Wraz z dwoma żołnierzami Republiki prowadzili pojmanego przemytnika. Nagle Satele odczuła bliskość ciemnej strony Mocy. Zaniepokojony zachowaniem Shan mentor spytał jej co się stało, a ona opowiedziała mu o tym odczuciu. Chwilę później z nadprzestrzeni wyszły trzy niszczyciele Imperium Sithów i rozpoczęły atak na stację kosmiczną.

Kiedy oddziały abordażowe Sithów wdarły się do hangarów żołnierze Republiki oraz Jedi musieli połączyć swe siły z pojmanym przemytnikiem. Podczas gdy reszta stacjonujących na stacji członków republikańskiej armii ewakuowała się ta pięcioosobowa grupa stawiała czoła przeciwnikowi. Bez problemu odparli atak sithańskich żołnierzy. Po chwili w hangarze pojawił się nowy statek. Ze środka wyszło dwóch sithańskich wojowników, Malgus i jego mistrz, Vindican.

Jedi kontra Sithowie.

Między Jedi i Sithami wywiązała się walka na miecze świetlne. Obie strony długo parowały ciosy przeciwników. W pewnym momencie miecz Satele zgasł na chwilę. Chcąc ją uchronić przed śmiercią z rąk Malgusa, Kao Cen rzucił w stronę adepta swój miecz. Ten jednak odbił rzuconą broń. Po chwili Satele zaatakowała bardziej doświadczonego z Sithów, jednak została porażona błyskawicami Mocy. W odpowiedzi Darach rzucił Vindicanem używając Mocy. Podczas pojedynku przemytnik i jeden z ocalałych żołnierzy odpalali silniki statku, którym mieli uciec. Kiedy im się to udało mistrz Satele postanowił, że da szansę na ucieczkę Shan i pozostałym, a sam zatrzyma dwóch wojowników. Tuż przed opuszczeniem miejsca walki, padawanka zostawiła mu swój podwójny miecz. Kiedy statek odleciał, mistrz Jedi stanął do dalszego pojedynku. Przez dłuższą chwilę żadna ze stron nie uzyskiwała przewagi. W pewnym momencie Darach strącił ostrzem miecza maskę, którą Vindican nosił na twarzy. Okazało się, że wojownik był przedstawicielem rasy Sithów. Po chwili Jedi przebił mieczem świetlnym starszego Sitha, lecz nie śmiertelnie. Dalszy pojedynek między Malgusem, a mentorem Satele zakończył się śmiercią Zabraka. Po tej bitwie Sithowie ostatecznie powrócili na Korriban.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Kao Cen Darach.