Pojedynek na Seatosie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Pojedynek na Seatosie był potyczką z użyciem mieczy świetlnych w roku 9 ABY na planecie Seatos. Pierwszą stroną pojedynku były Ahsoka Tano i Sabine Wren działające w imieniu Nowej Republiki, a ich oponentami byli używający Mocy najemnicy w osobach Marroka, Shin Hati i Baylana Skolla, którzy pracowali dla Morgan Elsbeth, agentki Resztek Imperium. Tłem całego wydarzenia były poszukiwania wielkiego admirała Thrawna. Pojedynek zakończył się zwycięstwem imperialnych lojalistów.

Wstęp

W 0 BBY, podczas wyzwalania Lothalu, siłami imperialnymi podczas tej batalii dowodził wielki admirał Thrawn. Batalia zakończyła się porażką Chissa, a stało się to, gdy on sam i jego okręt zostali zabrani z Lothalu przez purrgile, które kontrolował Ezra Bridger, młody Jedi dowodzący rebeliantami. Te gigantyczne zwierzęta wywiozły ich swoimi szlakami migracyjnymi do innej galaktyki, przez co oboje byli już nieobecni przez resztę galaktycznej wojny domowej, która poskutkowała upadkiem Imperium i narodzinami Nowej Republiki. Po zakończeniu konfliktu, imperialne niedobitki pod wodzą Rady Cienia zaczęły ponownie knuć celem wywołania kolejnej wojny i odzyskania władzy nad galaktyką. Kluczem w ich planie był właśnie Thrawn – jego osoba i reputacja genialnego stratega mogły zjednoczyć rozproszone niedobitki Imperium i poprowadzić do ataku na osłabioną demilitaryzacją Nową Republikę. Imperialni wiedzieli, że Chiss wcale nie zginął na Lothalu (jak oficjalnie podawała galaktyczna opinia publiczna), a do jego sprowadzenia z wygnania najmocniej dążyła Morgan Elsbeth – dawna podwładna Thrawna, całkowicie mu lojalna. O jej knowaniach dowiedziała się Ahsoka Tano, która po powrocie z Malachora zaczęła działać dla Nowej Republiki. Z pomocą Dina Djarina, Tano schwytała Elsbeth na Corvusie. Odtąd Morgan była więźniem Nowej Republiki. Trafiła na transportowiec Vesper. Stamtąd odbili ją pracujący dla niej najemnicy używający MocyBaylan Skoll i Shin Hati. Ahsoka w tym samym czasie udała się na Arcanę, gdzie zdobyła starożytną mapę. Nie potrafiła jednak jej odczytać, więc postanowiła zwrócić się z tym do Sabine Wren – byłej uczennicy, która mieszkała na Lothalu. Tam Mandalorianka została zaatakowana przez Shin, która zabrała jej mapę. Elsbeth, Skoll i Hati udali się na Seatos, gdzie umieścili mapę w sanktuarium zbudowanym przez starożytną cywilizację. To pokazało im drogę do Peridei – planety z innej galaktyki, znanej z legend.

Republikanie tymczasem dowiedzieli się, że pomagające najemnikom droidy zabójcy pochodziły z Korelii. Jedna z tamtejszych stoczni w czasach panowania Imperium należała do Morgan, której załoga nadal była lojalna wobec kobiety i imperialnych ideałów. Stamtąd były przemycane rdzenie hipernapędu z gwiezdnych superniszczycieli, których Elsbeth potrzebowała do Eye of Sion – specjalnego statku kosmicznego, który Morgan budowała nad Seatosem. Jego celem była podróż do innej galaktyki. Z inspekcją na Korelię udały się Ahsoka i republikańska generał Hera Syndulla. Tam nakryły załogę na spiskowaniu i aresztowały. Tano omal nie zatrzymała transportu ostatniego rdzenia z superniszczyciela, ale powstrzymałMarrok – trzeci pracujący dla Elsbeth najemnik używający Mocy, który dawniej był inkwizytorem. Rzeczony transportowiec ostatecznie zdołał odlecieć z Korelii, ale Syndulla zdołała umieścić lokalizator. Niebawem więc na Seatos zawitał prom T-6 z Ahsoką i Sabine na pokładzie. Wywiązała się potyczka między republikankami i dwoma eskadrami myśliwców (liczących po 3 pojazdy), którymi dowodzili Marrok i Shin. Starcie zakończyło się zniszczeniem wszystkich podwładnych wspomnianej dwójki, ale prom Nowej Republiki również solidnie oberwał, gdy ostrzelały go turbolasery Eye of Sion. Tano i Wren zdołały uciec Marrokowi i Hati i ukryły się w lasach Seatosa, celem dokonania napraw.

Przebieg

Ahsoka uczestniczyła w tej misji, by zapobiec powrotowi Thrawna, natomiast Sabine zależało na ponownym zobaczeniu Ezry – jej rodzina zginęła podczas upadku Mandalory i zaginiony Jedi był dla Mandalorianki ostatnią bliską osobą. Na tym tle między kobietami wywiązał się spór – Tano była gotowa poświęcić Bridgera, by nie dopuścić do powrotu Thrawna, z czym Wren nie chciała się pogodzić. Republikanki postanowiły poszukać wrogiej bazy, o której nieco wcześniej powiedział im Huyang (pomagający kobietom droid). Kiedy się szykowały, ich statek znalazły zabójcze roboty najemników i Baylan postanowił wysłać Shin oraz Marroka, by się z nimi rozprawili. Gdy Huyang dokonywał napraw, a Ahsoka i Sabine szykowały się do wyprawy, droida nagle zaatakował jeden HK-81. Z tej bójki padło zasilanie promu, co zaalarmowało Tano i Wren i te wyszły na zewnątrz. Od razu musiały zacząć walczyć ze strażnikami Elsbeth, który także właśnie zjawili się na miejscu. Republikanki rozprawiły się z intruzami bez większych trudności. Następnie Ahsoka nakazała Huyangowi, aby priorytetowo naprawił transmiter i bezzwłocznie powiadomił Herę, która akurat także postanowiła ruszyć na Seatos – robiła to nielegalnie, gdyż Komisja Senacka nie wyraziła zgody na tą misję. Tymczasem Togrutanka i Mandalorianka ruszyły w głąb lasu, by znaleźć wrogą bazę, gdzie Morgan akurat ponownie uruchomiła mapę, aby koordynaty z niej zostały przesłane do Eye of Sion. Republikanki po drodze natknęły się na Marroka i Shin, którzy na nie czekali. Obaj najemnicy postanowili odbyć rewanżowe pojedynki z wcześniejszymi przeciwniczkami. Zaczęła Wren, znienacka wyciągając blastery i strzelając do Hati, która w porę odpaliła miecz świetlny i zablokowała atak. Kiedy te się oddaliły, Marrok wyciągnął własną rękojeść i odpalił oba ostrza, a Tano włączyła swoją broń.

Ahsoka walczy z Marrokiem

Oboje w pozycjach bojowych zaczęli łypać i krążyć wokół siebie, aż były inkwizytor ruszył do ataku. Pierwsza wymiana ciosów nic szczególnego nie przyniosła. Shin tymczasem biegła przed siebie, blokując co rusz strzały goniącej ją Sabine, gdy nagle pchnęła Mandaloriankę na pobliskie drzewo. Najemniczka ruszyła na przeciwniczkę, chcąc odciąć jej głowę, ale Sabine przewrotem wykonała unik i odpaliła własny miecz, który zaczęła krzyżować z bronią Hati. Marrok i Tano tymczasem przystąpili do drugiej wymiany ciosów. Gdy ją skończyli, były inkwizytor włączył tryb obrotowy miecza, wystawiając go przed siebie, zaś Togrutanka uniosła swoje ostrze nad głowę. Po dłuższej chwili ruszyli na siebie. To posunięcie opłaciło się Ahsoce, której cięcie przeszło przez tors Marroka, który raniony przyklękł, wyłączając miecz, a następnie dokonał żywota, gdy jego ciało wyparowało w kłębach zielonego dymu.

Marrok umiera

Podczas wymiany ciosów między Sabine i Shin, najemniczka cały czas nacierała na Mandaloriankę, a ta mogła się jedynie bronić, całkiem skutecznie zresztą. Ich ciosy przerwała dopiero śmierć Marroka. Wren wtedy rzekła, by Tano ruszyła po mapę, zapewniając, iż poradzi sobie z Hati, na co ta oświadczyła jej, że właśnie zrobiła olbrzymi błąd. Morgan tymczasem postanowiła wrócić na pokład Eye of Sion, każąc Baylanowi pilnować mapy aż koordynaty się nie załadują. Kiedy odlatywała, do sanktuarium przybyła Ahsoka. Byli Jedi zaczęli od rozmowy na temat Anakina Skywalkera – okazało się, iż Skoll wiedział, że mentor Tano był Darthem Vaderem. Spytał Togrutankę czy z tego powodu odeszła z Zakonu, na co ta odparła, iż nie przyszła wspominać. Baylan wtedy stwierdził, że chce zadbać o lepszą przyszłość dla galaktyki. Tano spytała czy ten chce to osiągnąć rozpętaniem kolejnej wojny, a najemnik rzekł, iż to Thrawn rozpocznie wojnę i czasem zło jest konieczne, by wszyscy przejrzeli na oczy i aby powstało nowe, trzeba zniszczyć stare. Wtedy Ahsoka postanowiła skończyć rozmowę i chwyciła rękojeść, a Baylan zrobił to samo, po czym oboje odpalili ostrza. Togrutanka przez dłuższą chwilę krążyła wokół najemnika, który trwał niewzruszony w pozycji bojowej, aż w końcu przystąpiła do ataku. Pierwsza wymiana liczyła cztery ciosy, po czym oboje znów zaczęli na siebie łypać, co rusz zmieniając pozycje wyjściowe. Drugą wymianę ciosów zaczął najemnik. Pojedynek był wyrównany – szybkość i zwinność Tano idealnie równoważyła mocne, fizyczne ciosy Skolla, który w pewnym momencie próbował zaskoczyć oponentkę, rzucając w nią głazem, który Togrutanka rozcięła mieczem świetlnym. Znowu zaczęli krzyżować ostrza. Ahsoka nagle próbowała chwycić mapę, ale Baylan jej przeszkodził. Kiedy krążyli wokół mapy, Skoll chwycił Tano za nadgarstek i odrzucił ją na kilka metrów. Tymczasem w lesie, Hati i Wren również zaciekle krzyżowały klingi – przewagę miała najemniczka, cały czas spychając Mandaloriankę, aż w końcu Shin uderzyła Sabine łokciem w twarz i potężnym machnięciem wybiła jej rękojeść z rąk. Republikanka kolejny cios zablokowała karwaszem, po czym otrzymała kopniaka w brzuch, który ją przewrócił. Wren wtedy wystawiła rękę jakby chciała użyć pchnięcia Mocą. Hati odruchowo odwróciła głowę, ale nic się nie wydarzyło i najemniczka powiedziała Mandaloriance, że ta nie ma w sobie Mocy. Jak się okazało, była to tylko zmyłka, by Sabine mogła zaskoczyć Shin gwiżdżącym ptakiem, a najemniczka z kolei odpowiedziała granatem dymnym i ruszyła w stronę sanktuarium, a Mandalorianka po chwili także ruszyła jej śladem.

Ahsoka i Baylan nadal toczyli wyrównaną wymianę ciosów. Podczas zwarcia, Skoll powiedział Tano, że ta zostawia po sobie tylko śmierć i zniszczenie, tak jak jej mistrz. Wtedy Togrutanka go odepchnęła, po czym trzy razy kopnęła oponenta w brzuch, obalając go. Ahsoka pobiegła wziąć mapę. Robiąc to, popełniła kosztowny błąd – artefakt był bardzo rozgrzany i Tano poparzyła sobie lewą dłoń, co kosztowało ją przegraną w pojedynku, gdyż odtąd miała do dyspozycji tylko jedną rękę, która nie wystarczyła do potężnych fizycznie ciosów Skolla, który niebawem wznowił ataki, stopniowo spychając Togrutankę nad skarpę. Po chwili zjawiła się Shin, której mentor kazał zabrać mapę. Widząc ją, Ahsoka pomyślała, że ta zabiła Sabine. Wpadając we wściekłość, chwyciła Hati Mocą i cisnęła nią o kamienny słup. To z kolei zdenerwowało Baylana, który wznowił ciosy i zagonił przeciwniczkę nad samą przepaść. Tam doszło do kolejnego zwarcia. Tano próbowała sobie pomóc, poparzoną ręką używając bariery Mocy. Skoll jej powiedział, iż to nie musiało się tak skończyć, ale ta nie umie inaczej.

Sabine Wren oddaje artefakt Baylanowi Skollowi

Wtem odezwała się Wren, która w ręce trzymała mapę, mierząc do niej z blastera. Ahsoka nakazała jej zniszczyć artefakt, ale Sabine kazała Baylanowi odsunąć się od jej mentorki. Po chwili bariera Mocy Tano puściła, a Skoll zadał ostatni cios, który zrzucił Togrutankę z klifu. Wściekła Sabine zaczęła strzelać do Baylana, ale ten odbił wszystko, więc Mandalorianka przystawiła blaster do mapy. Skoll wtedy zaczął ją przekonywać, żeby oddała mu mapę i zabrała się z nimi do innej galaktyki. Kusił ją możliwością ponownego spotkania z Ezrą Bridgerem, który był dla Wren ostatnią bliską osobą, po tym jak jej rodzina zginęła podczas upadku Mandalory. Jego argumenty odniosły skutek i Sabine oddała mu mapę. Po chwili Mandaloriankę zaczęła podduszać Shin, ale Baylan kazał jej przestać. Były Jedi ponownie umieścił artefakt w gnieździe i proces przesyłania współrzędnych do Eye of Sion został dokończony.

Skutki

Gdy Sabine stała się jeńcem imperialnych niedobitków, nad Seatos przyleciały posiłki Nowej Republiki dowodzone przez Herę Syndullę. Ghost i 5 X-wingi uformowały szyk mający uniemożliwić odlot Eye of Sion, ale Morgan mimo wszystko rozkazała wejść w nadprzestrzeń – konstrukcja w kształcie pierścienia po prostu przeleciała przez republikańską formację, powodując zniszczenie dwóch X-wingów. Elsbeth, Skoll, Hati i Wren polecieli do innej galaktyki. Tano natomiast wpadła do wód Seatosa, gdzie doznała wizji Mocy, w której w świecie między światami spotkała dawnego mistrza i musiała się z nim zmierzyć. Echo niedawnego pojedynku w sanktuarium wyczuł Jacen Syndulla, dzięki czemu republikanie ocalili Togrutankę. Ahsoka odczytując echo Mocy w zniszczonej mapie dowiedziała się, jaką decyzję podjęła Sabine i postanowiła ruszyć jej z odsieczą. Do tego celu wykorzystała purrgile, które również żyły na Seatosie – jej prom T-6 po prostu zadokował w paszczy największego wala, który zabrał ją i Huyanga do Peridei.

Źródła