Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Sabotaż na Tranquility

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sabotaz na Tranquility.jpg
Sabotaż na Tranquility
Konflikt Wojny klonów
Data 22 BBY[1]
Miejsce Tranquility
Wynik Ucieczka wicekróla Nute'a Gunray'a.
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Siły
Straty
  • Tranquility uszkodzony w znacznym stopniu
  • Znaczna część klonów
  • Kilku członków Gwardii Senackiej
Wszystkie droidy bojowe typu B2Sabotaż na Tranquility miał miejsce podczas wojen klonów gdy Asajj Ventress zaatakowała siły Republiki w celu przeprowadzenia uwolnienia wicekróla Gunray'a.

Historia

Preludium

W 22 BBY senator Padmé Amidala wyjechała na Rodię w celu prowadzenia rozmów z tamtejszym ludem odnośnie ich przyszłości w Republice. Senator wpadła w zasadzkę, gdyż senator Farr postanowił sprzymierzyć się z Separatystami. Nute Gunray, który żądał przekazania mu senator Amidali osobiście przybył na Rodię. W międzyczasie jednak uwięziona zdołała się uwolnić. Prowadząc z Jar Jarem Binksem działania dywersyjne, pokonała większość droidów wicekróla i wzięła go do niewoli.[2]

Przebieg

Członkowie Gwardii Senackiej, pod dowództwem kapitana Argyusa oraz mistrzyniLuminara Unduli, wylądowali na planecie gdzie przejęli więźnia. Wkrótce dołączyła do nich Ahsoka Tano, po czym wszyscy, łącznie z Gunray'em, powrócili na Tranquility.[3]

Walka z droidami.

Tam Neimoidianin został poddany przesłuchaniu, w czasie którego nastąpił atak Separatystów. Kompletne zaskoczenie sił Republiki pozwoliło trzem statkom abordażowym typu Droch przeniknąć obronę i wbić się w część głównego hangaru. Z wnętrza małych okrętów zaczęły wyskakiwać droidy bojowe B2. Mimo początkowego zaskoczenia, żołnierze-klony natychmiast stawili czoła nowemu zagrożeniu. Jednak przewaga liczebna wroga poskutkowała wybiciem wszystkich obrońców hangaru, wliczając ich dowódcę. Droidy ruszyły na wyższe poziomy niszczyciela, a z jednego ze statków wyszła Asajj Ventress. Mroczna Jedi zauważyła, że jeden z klonów przeżył atak i próbował się porozumieć ze zwierzchnikami. Zabójczyni szybko do niego doskoczyła i skróciła go o głowę. By podsłuchiwać rozmowy wewnątrz wojsk Republiki wzięła jego komlink.

Zaalarmowani brakiem kontaktu z walczącymi wojskami, Jedi postanowiły sprawdzić co się dzieje. Mistrzyni Luminara rozkazała Ahsoce i Argyusowi pilnować więźnia, a ona i komandor Gree udali się wspomóc walczących żołnierzy. Nie minęło dużo czasu, a w bloku więziennym pojawiła się Asajj Ventress. Zabójczyni rozbroiła senackich gwardzistów, po czym rozpoczęła walkę z Ahsoką Tano.

Na dolnych poziomach statku mistrzyni Luminara i komandor Gree dołączyli do walk z droidami B2. Jedi szybko zniszczyła znaczną część robotów. Po chwili klony odniosły zwycięstwo nie pozostawiając ani jednej działającej jednostki Separatystów. Wtedy Unduli wyczuła zagrożenie. Razem z komandorem Gree niezwłocznie wróciła do bloku więziennego. Tam zastali pokonanych gwardzistów oraz walczące Tano i Ventress. Starsza Jedi dołączyła do walki i zmusiła Asajj do poddania się. Wtedy Mroczna Jedi wysadziła podłożone wcześniej w maszynowni ładunki wybuchowe. To pozwoliło jej uciec. Podczas ucieczki zabiła wielu klonów i schroniła się w zniszczonej maszynowni.

Po wydaniu rozkazów, mistrzyni Unduli podążyła jej tropem. Jedi minęła dziesiątki zabitych przez Ventress klonów i dotarła do maszynowni. Tam rozpoczęła się walka. Początkowo była ona wyrównana lecz gdy mistrzyni Luminara rozwścieczyła swoją przeciwniczkę, zabójczyni zdobyła przewagę. W pewnej chwili strąciła Jedi z platformy i zwaliła na nią obcięte części rur. W momencie wykonania wyroku pojawiła się Ahsoka i uratowała mistrzynię. Walka rozpoczęła się na nowo.

Pojedynek.

W bloku więziennym, Argyus zabił swoich towarzyszy z Gwardii Senackiej i uwolnił Gunray'a. Jednak przed opuszczeniem więzienia powstrzymał go komandor Gree. Mężczyźni rozpoczęli walkę wręcz. W pewnej chwili klon podniósł odrzucony wcześniej blaster. Nie zdążył jednak strzelić, gdyż uwolniony Neimoidianin uderzył go w tył głowy.

W maszynowni pojedynek trwał. Gdy jednak Ventress otrzymała wiadomość, że Separatysta został uwolniony, zakończyła pojedynek rzucając bombę w Ahsokę. To pozwoliło jej uciec. Argyus i Gunray ukradli krążownik typu Consular, którym Neimoidianin był przetransportowany z Rodii. Ventress natomiast dołączyła do nich w kapsule ratunkowej. Po wejściu na pokład zabiła Argyusa, po czym razem z Gunray'em, odleciała.

Skutki

Po ucieczce Separatystów, Ahsoka i Luminara złożyły raport Anakinowi Skywalkerowi i mistrzowi Yodzie. Jedynym pozytywnym aspektem ucieczki Ventress i Gunray'a było to, że ukradli statek Republiki. Dzięki temu można było ich wyśledzić.[4] To zadanie otrzymał mistrz Kit Fisto jednak po przybyciu na Vassek razem ze swoim byłym uczniem Nahdarem Vebbem wpadł w pułapkę generała Grievousa. Kalamarianin poniósł śmierć, a mistrz Jedi szczęśliwie ocalał.[5]

Przypisy

Źródła