Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Flota Otwartego Okręgu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.
Flota Otwartego Okręgu, znana też jako Armada Otwartego Okręgu, była formacją floty Wielkiej Armii Republiki. Została utworzona w trakcie trwania wojen klonów. Należące do niej jednostki brały udział w licznych starciach z siłami Konfederacji Niezależnych Systemów.

Historia

Flota Republiki! Mają przewagę. Zawracamy!
Generał Grievous, zmuszony przez Armadę Otwartego Okręgu do czasowego odwrotu przed oblężeniem Kamino.[1]
Venatory Armady Otwartego Okręgu po zniszczeniu Malevolence.

Flota Otwartego Okręgu została utworzona w 22 BBY[2]. Stanowiła trzon floty Republiki Galaktycznej. Jej głównymi dowódcami zostali Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker oraz wielu innych Jedi, jak na przykład Plo Koon czy Saesee Tiin. Spośród dowódców-klonów najsłynniejszymi byli komandor Davijaan oraz komandor/kapitan Jai'galaar. Okręty tej armady brały udział w licznych walkach z Separatystami. Na początku wojen klonów część tej floty brała udział w bitwie o Christophsis [2]. Niedługo później statki WAR były nękane przez liczne ataki nowego krążownika Konfederacji[3][4]. Liczne jednostki Armady Otwartego Okręgu zaatakowały Malevolence i zdołały go zniszczyć[4][5]. Później okręty Floty Otwartego Okręgu brały udział w walkach na wszystkich frontach.

Flota Otwartego Okręgu w trakcie bitwy o Coruscant.

W ostatnim półroczu wojny Flota brała czynny udział w oblężeniach planet Zewnętrznych Rubieży. Zgodnie z sugestią Anakina Skywalkera niektóre okręty były wyposażane w działa typu SPHA w dolnych hangarach, co ułatwiało walkę i zwiększało siłę ognia republikańskich krążowników[6]. Jednostki floty brały udział w misji na Maramere[7], bitwie o Boz Pity[8], oblężeniu Bomis Koori IV[9] i walkach nad Belderone[10]. Kiedy Separatyści zaatakowali Coruscant, ogromna część Armady broniła stolicy. Kilka niszczycieli tej floty brało udział w bitwie o Utapau[6]. Losy floty po proklamowaniu Imperium Galaktycznego pozostają nieznane.

Symbol i skład

Godło Floty Otwartego Okręgu.

Symbolem Floty Otwartego Okręgu było żółte koło otoczone przerwanym w dwóch miejscach czerwonym okręgiem. Godło to malowane było na kadłubach wszystkich maszyn, wchodzących w skład Armady. Na opancerzeniu niszczycieli i krążowników logo nanoszone było na lewej i prawej burcie. Mniejsze jednostki, np. myśliwce, oznaczane były tym symbolem na skrzydłach lub kadłubach w pobliżu kokpitu pilota.

W skład Floty Otwartego Okręgu wchodziły takie elitarne formacje, jak Eskadra Cieni, Eskadra Złotych, Eskadra Niebieskich, 127 Skrzydło Kanonierek oraz wchodzący w jego skład Klucz Wilków.

Znane statki

Gwiezdne Niszczyciele typu Venator

Negotiator – flagowy okręt Obi-Wana Kenobiego.
Intervention, zestrzelony na Boz Pity.

Krążowniki typu Acclamator

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!