Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Prom transportowy typu Sheathipede

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Prom typu Sheathipede)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Sheathipede.jpg
Prom transportowy typu Sheathipede
Podstawowe dane
Producent: Haor Chall Engineering
Rodzaj: Prom kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 20 m
Silniki: 2 strumieniowe silniki jonowe
Prędkość w atmosferze: 880 km/h
Uzbrojenie: Brak (standardowo)
Różne
Załoga: 1 (standardowo)
Pasażerowie: 6
Ładowność: 1 tona
Przynależność:Prom transportowy typu Sheathipede to pasażerska maszyna krótkiego zasięgu, przeznaczona przede wszystkim na jednostkę dyspozycyjną dla wyższych oficerów, dyplomatów i przedstawicieli handlowych. Jej zadaniem było przede wszystkim zapewnianie transportu takim osobom w drodze ze statków lub stacji kosmicznych na powierzchnie planet i z powrotem, przy zapewnieniu odpowiednio komfortowych warunków. Statek ten nie był uzbrojony i zdecydowanie zaprojektowany został na spokojniejsze czasy, niż wojny klonów, które rozgorzały, gdy ten prom kosmiczny pełnił rolę podstawowej jednostki transportu pasażerskiego Federacji Handlowej.

Historia

Zgodnie z filozofią jego konstruktorów, prom ten w swojej najpopularniejszej wersji był w pełni zautomatyzowany i nie potrzebował pilota aby komunikować się z pasażerami i dowieźć ich precyzyjnie w wyznaczone miejsce. Niektórzy odbiorcy czuli się jednak nieswojo, powierzając swoje życie w ręce droida i dodatkowo nie widząc sterów, za które można by złapać w razie jakichś problemów (podobne problemy nękały również i zautomatyzowane kalamariańskie promy służące do podróży między planetą a orbitą), dla nich więc Neimoidianie opracowali również wariant promu Sheathipede wyposażony w tradycyjny kokpit i obsługiwany przez żywą załogę. Wadą tego rozwiązania było znaczące zmniejszenie powierzchni dostępnej dla pasażerów, co odbijało się negatywnie na komforcie ich podróży i sprawiało, że większość neimoidiańskich baronów preferowało jednak promy pilotowane przez automaty.

Charakterystyka

Uzbrojona wersja promu.

Jednostka typu Sheathipede nie była uzbrojona, co nie oznaczało wszakże, że jej konstruktorzy nie przyłożyli się do kwestii zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom. Brak uzbrojenia był rekompensowany przez solidny pancerz i osłony tego promu, pozwolił również na zmniejszenie masy tej jednostki na tyle, że była ona w stanie osiągać prędkości porównywalne z parametrami współczesnych sobie myśliwców kosmicznych - a więc w razie potrzeby pozwalał na szybką ewakuację z zagrożonego rejonu. W późniejszym czasie, w miarę trwania wojen klonów, niektóre promy zaczęto uzbrajać, co pozwalało im na ograniczoną samoobronę, a czasem nawet - w rękach doświadczonego pilota - na wykorzystanie ich w roli kanonierek.

Promem typu Sheathipede nazwanym Lapiz Cutter podróżował wicekról Federacji Handlowej Nute Gunray. Inna jednostka tego typu stanowiła osobisty transportowiec hrabiego Dooku, z promu w wariancie posiadającym kokpit korzystał również generał Grievous - nie ufający zbytnio systemom automatycznym. Przy pomocy uzbrojonego wariantu Sheathipede Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi zmusili do lądowania osobisty jacht hrabiego Dooku podczas pościgu za nim nad Vanqorem.

Z promu tego typu skorzystali podczas ucieczki z płonącej fregaty Munificent Anakin Skywalker, Ahsoka Tano, klony oraz Cad Bane w przebraniu. Wylądował on w hangarze Venatora.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!