Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Tinté Vos

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tintevos.jpg
Tinté Vos
Data i miejsce śmierci: 22 BBY
Miejsce pochodzenia: Kiffu
Rasa: Kiffarzy
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Czarne
Przynależność: Klan Vos
Profesja: Sheyf
Tinté Vos była Sheyfem, czyli władcą bliźniaczych światów: Kiffu i Kiffexa w ostatniej dekadzie istnienia Starej Republiki.

Biografia

W młodości, jak większość członków swojego klanu, była Strażnikiem Kiffu. Wzrastała w siłę, aż w końcu nie wystarczyła jej pozycja ich przywódcy. Otruła swojego brata Kurlina, ówczesnego Sheyfa planety. Od tamtej pory sprawowała na bliźniaczych planetach władzę absolutną.

Jeszcze za czasów panowania Kurlina, Tinté sprzeciwiała się oddaniu swojego krewniaka Quinlana, wykazującego ponadprzeciętne zdolności telemetryczne, w ręce Jedi. Odkąd przejęła władzę, stosunki Kiffu z Republiką znacznie się pogorszyły, chociaż ostatecznie Tinté nie wypowiedziała jej posłuszeństwa.

Tinté odpowiada również za śmierć rodziców Quinlana, Pethrosa i Quian Vos. Zostali oni wystawieni w ofierze Anzatom, którzy w zamian wysysali "zupę", esencję życia, z umysłów więźniów na Kiffex, redukując ryzyko buntu do zera. 30 BBY wymusiła na Radzie Jedi przysłanie na Kiffex Quinlana Vosa, rzekomo pod pozorem przeprowadzenia dochodzenia na jednym z więziennych posterunków. Cała obsada została zmasakrowana przez Anzatów. Jak się okazało, Tinté wystawiła siostrzeńca na poważne niebezpieczeństwo - wiedziała, że to sprawka mitycznego "Marzyciela", Ciemnego Jedi Volfe Karkko. Quinlan zabił Anzata, a wzajemna niechęć do ciotki tylko się pogłębiła.

Następnym razem spotkali się prawie dziesięć lat później, gdy Quinlan udawał akolitę hrabiego Dooku. Gdy Tinté odrzuciła propozycję przyłączenia Kiffu do Separatystów, wywiązała się walka, w wyniku której jej straż została wybita do nogi, a ona sama uratowana przez Quina - ale nie na długo. Dooku wyjawił swojemu przyszłemu poplecznikowi, że to Tinte odpowiada za śmierć jego rodziców. Rozwścieczony Vos, rozciął ciotkę swoim mieczem świetlnym w pasie. Później pojawiała mu się jeszcze kilkakrotnie w snach, nazywając go mordercą.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!