Odpływ

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Odpływ
Riptide
Autor/rzy: Paul S. Kemp
Ilustracja na okładce: Dave Seeley
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Del Rey
25 października 2011
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
11 kwietnia 2013
Przekład:
Typ publikacji: Powieść
Poprzedni/a: Rozdroża czasu
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Dziedzictwa
Czas akcji: 41 ABY


Odpływ (org. Riptide) to powieść autorstwa Paula S. Kempa, będąca sequelem Rozdroży czasu. Książka ukazała się 25 października 2011[1] roku w USA nakładem wydawnictwa Del Rey. Autorem ilustracji na okładce, przedstawiającej głównego protagonistę, Jadena Korra, jest Dave Seeley.

W Polsce powieść została wydana 11 kwietnia 2013[2] roku przez wydawnictwo Amber w przekładzie Błażeja Niedzińskiego i Aleksandry Jagiełowicz.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Anyone can escape danger. No one can escape the truth.

When a ship full of Sith warriors arrived in Galactic Alliance space, the fight to destroy it accidentally uncovered a deadly menace: a long-hidden group of clones, secretly created as insidious weapons capable of wielding the Force and heedless of the differences between light side and dark side. Now the clones have escaped -- and evidence suggests they are flawed by genetic disease and violent madness.

Jedi Knight Jaden Korr pursues the clones, hoping to heal them but prepared to destroy them. What he doesn't know is that Sith agents are hot on his heels, determined not only to recover the clones for their Master but to capture Jaden for their own dark-side purposes. In a life-or-death battle, Jaden will confront a shocking reality that will rock him to his core and bring him face-to-face with the question of what makes a man... and a Jedi.[1](Del Rey, 2011)

Wydanie polskie
Każdy może uciec przed niebezpieczeństwem.

Przed prawdą nie ucieknie nikt.

Walka z okrętem pełnym sithańskich wojowników, który pojawia się w przestrzeni Galaktycznego Sojuszu, przypadkowo ujawnia śmiertelne zagrożenie: ukrytą od dawna grupę klonów. Stworzone w tajemnicy jako zdradziecka broń, są zdolne do władania Mocą i nie zważają na różnice między Jasną a Ciemną Stroną. Teraz klony uciekły i wszystko wskazuje na to, że są dotknięte chorobą genetyczną i morderczym obłędem.

Rycerz Jedi Jaden Korr ściga klony. Ma nadzieję je uzdrowić, ale jednocześnie jest gotowy je zniszczyć. Nie wie jednak, że tropią go agenci Sithów, zdecydowani nie tylko odzyskać klony dla swojego Mistrza, ale i pojmać Jadena dla własnych mrocznych celów. W walce na śmierć i życie Jaden zmierzy się z szokującą rzeczywistością, która wstrząśnie nim do głębi i postawi przed pytaniem, co czyni go człowiekiem... i Jedi.[2](Wydawnictwo Amber, 2013)

Streszczenie

Gruchot od kilku godzin znajduje się w przestrzeni kosmicznej. Marr Idi-Shael dokonał przeglądu statku i żmudnie go naprawił. Jaden Korr i Khedryn Faal odbyli krótką rozmowę podczas której opracowali plan działania.

Klony zbiegły z księżyca statkiem Anzaty. W trakcie opuszczania atmosfery wlecieli w obłok pozostawiony po wybuchu sithańskiego okrętu. Energia ciemnej strony Mocy nie wpłynęła najlepiej na uciekinierów – wywołała ona objawy ich choroby. Żołnierz rozdał wszystkim leki, jednak nie zdążył uratować Blizny. Wdał się w potyczkę z innym klonem – Stwórcą, którą wygrał mordując go. Pozostali uznali swoje cierpienie za próbę ze strony Matki.

Wyyrlok oczekiwał na Korribanie na bliźniacze rodzeństwo Umbaraninów – Nyss oraz Syll. Z powodu ich spóźnienia postanowił samodzielnie rozpocząć pracę. Zaczął badać nagranie z misji Kella Douro. Po kilku chwilach na miejscu pojawił się Nyss i kontynuowali oglądanie wideo. Wyyrlok zlecił misję Nyssowi – wyruszenie za grupą klonów i odnalezienie wśród nich Perfekta oraz pobranie świadomości Jadena Korra, by przenieść ją do Duplikatu. Wspólnie ustalili, że uciekinierzy obrali kurs na Fhost.

Jaden skontaktował się z Wielkim Mistrzem Skywalkerem. Zdał mu relację ze swojej misji. Otrzymał kolejne zadanie od Luke’a – odnalezienie grupy zbiegłych klonów. Ponadto Luke wyraził zgodę na trening Marra i nadał tytuł Mistrza Jadenowi, pomimo jego wcześniejszego odrzucenia.

Żołnierz przedyskutował z Wieszczką sprawę wyprawy na Fhost. Ustalili, że udadzą się tam po leki i wykonali skok w nadprzestrzeń. Wieszczka zdradziła Żołnierzowi, że zna lokalizację Matki.

Jaden rozpoczął trening Marra. Wyjaśnił mu naturę Mocy oraz to, jak nawiązać z nią łączność. Zlecił uczniowi rozłożenie jego pierwszego miecza świetlnego, a następnie ponowne jego złożenie. Potem ćwiczył podstawowe formy walki mieczem świetlnym przez kilka godzin. Na koniec nauczył go odbijania pocisków z blastera. Po skończonym treningu obrali kurs na Fhost. Jeden oczyścił kryształ z miecza Alfy (klona Kama Solusara, którego spotkał na księżycu), a następnie dostroił go do jasnej strony Mocy oraz siebie. Uzyskał ostrze o żółtym ostrzu.

Nyss wybudził Duplikat (klon Jadena Korra). Wyjaśnił mu jego zadanie – infiltracja szeregów Nowego Zakonu Jedi jako szpieg Zakonu Jednego Sitha. Bliźniacze rodzeństwo wyruszyło na Fhost.

Myśliwiec CloakShape wylądował na powierzchni Fhost. Błogosławieństwo i Dar zmarli z powodu choroby, a Dwie Klingi była na skraju śmierci. Wieszczka, Łowczyni, Biegacz, Łaska i Żołnierz załadowali się na śmigacze, po czym opuścili statek i ruszyli do centrum medycznego w Farpoint. Po dotarciu na miejsce wpadli w zachwyt na widok miasta. Weequay czekający w korku zaczął trąbić na nich, co wzbudziło gniew w Biegaczu. Żołnierzowi nie udało się go powstrzymać. Biegacz cisnął śmigaczem w budynek, który zawalił się w połowie i zabił kilku cywili. Klon wyjaśnił, że zrobił to po to, żeby ściągnąć uwagę władz oraz jednostek medycznych w miejsce zdarzenia, by ułatwić im wejście do środka. Nie udało im się wedrzeć niespostrzeżenie – lekarka, z którą rozmawiali, nabrała podejrzeń po kilku minutach. Biegacz wpadł ponownie w szał i cisnął Mocą we wszystko wokół. Klony poszły do pomieszczenia z lekami.

Jaden, Marr i Khedryn wlecieli do układu Fhost. Jedi skontaktował się z R-6. Dowiedział się od droida o ataku na placówkę medyczną. Wylądowali na dachu ośrodka. Marr oraz Jaden ruszyli do środka, natomiast Khedryn został na pokładzie Gruchota.

Nyss oraz Syll wylądowali na planecie w bezpiecznej odległości od namierzonego Cloakshape. Wyruszyli do punktu lądowania myśliwca zbiegłych klonów. Po dotarciu na miejsce Nyss wszedł na pokład, gdzie znalazł zwłoki klonów oraz ledwo żywą Dwie Klingi. Stoczył z nią krótki pojedynek, który wygrał zabijając ją. Rodzeństwo zrozumiało, że klony cierpią na chorobę i że poszły po medykamenty. Umbaranie pojechali do Farpoint, gdzie dowiedzieli się o ataku na placówkę medyczną. Nyss zajął pozycję na rampie i czekał na rozwój wydarzeń.

Jaden zamontował boję sygnałową na statku zaopatrzeniowym, po czym poinformował R-6, co ma robić, gdy statek ucieknie z systemu. Korr i Marr rozdzielili się i zaczęli przeczesywać budynek w poszukiwaniu klonów. Jaden natknął się na nich i podał lokalizację Cereaninowi, po czym stoczył krótki pojedynek. Przegrał go, gdy został zepchnięty pchnięciem Mocy ze schodów i stracił przytomność. Po chwili na miejsce przybiegł Marr, który odnalazł ciało Jedi oraz usłyszał uciekające klony. Poinformował Khedryna o ucieczce klonów, a sam zajął się Jadenem.

Khedryn wbiegł na statek zaopatrzeniowy, a Umbaranin wszedł za nim. Faal wydał polecenie odlotu załodze i okłamał ich, by nakłonić ich do tego przedsięwzięcia. Złomiarz był zmuszony wyrzucić ich z pokładu z powodu ślimaczego tempa prac i sam ruszył w stronę budynku, by powstrzymać uciekinierów. Nie udało mu się to, ponieważ został ogłuszony przez jednego z klonów. Żołnierz powstrzymał Biegacza od zabójstwa złomiarza. Postanowili pojmać mężczyznę i przenieśli go na statek transportowy.

Marr i Jaden wyszli z budynku. Dowiedzieli o tym, co się stało od pilotów. Wsiedli na pokład „Gruchota”, zgarnęli R-6, po czym ruszyli śladem klonów.

Klony przesłuchały Khedryna po tym, kiedy ten odzyskał przytomność. Po przesłuchaniu zdecydowali, że wyrzucą go w próżnię. Biegacz został konwojentem Faala. W trakcie konwoju Nyss odciął zasilanie na statku i zaatakował Biegacza. Stoczył z nim pojedynek, który wygrał przez zamordowanie klona. Umbaranin uwięził Khedyrna, a sam ruszył dalej. Faal wydostał się z opresji dzięki pomocy Łaski.

Łowczyni poszła po leki dla Wieszczki. Po drodze odnalazła zwłoki Biegacza i została zamordowana przez Nyssa po chwili. Umbaranin poszedł na mostek. Wykorzystał swoją umiejętność odcinania od Mocy na Wieszczce oraz Żołnierzu. Kobieta padła nieprzytomna na ziemię, ale sztuczka Nyssa nie zadziałała na Perfekta. Stoczył długi pojedynek z Umbaraninem, który przegrał.

Jaden namierzył transportowiec medyczny i znalazł się w tej samej przestrzeni, co on. Skontaktował się z nim Nyss, który zaproponował układ Jedi – Jaden miał oddać się w jego ręce, a w zamian uwolni Khedryna. Jedi przystał na tę propozycję. Rozmowę pomiędzy nimi podsłuchał Faal. Uwolnił Perfekta, a po chwili doszło do potyczki. Złomiarz zbiegł do kapsuł ratunkowych. Umbaranin poszedł śladem Khedryna. Próbował go nieudolnie postrzelić w trakcie ucieczki. Faal oraz Nyss ewakuowali się ze statku.

W międzyczasie Jaden wystrzelił się w próżnię po zabezpieczeniu się. Zauważył, że z promu wystrzelono dwie kapsuły, co dało mu do myślenia. Nawiązał łączność z Khedrynem, po czym pochwycił jego kapsułę Mocą. Do systemu przedostał się statek zwiadowczy Syll. Siostra przejęła brata, a następnie otworzyła ogień w stronę „Gruchota”. Próbowała również ustrzelić kapsułę Khedryna, jednak Jedi powstrzymał ją odbijając pociski w stronę kadłuba. Kombinezon Jadena stracił szczelność. Khedryn i Jaden w ostatniej chwili przedostali się do „Gruchota”.

Nyss dostał się na mostek statku, gdzie znalazł zwłoki siostry. Wpadł w szał. Umieścił Syll w komorze hibernacyjnej i uwolnił Duplikat. Poinformował klona o zadaniu i wykonał skok w nadprzestrzeń wedle koordynatów, które uzyskał z komputera nawigacyjnego ze statku medycznego.

Żołnierz, Łaska i Wieszczka wykonali skok w nadprzestrzeń do układu, w którym miała znajdować się Matka. Zwodowali statek na rakatańską stację i postanowili zejść na powierzchnię za namową Wieszczki.

Marr, Khedryn, Marr oraz R-6 przedyskutowali sprawę klonów i ruszyli w dalszy pościg. Wykonali skok w nadprzestrzeń do układu, w którym znajdowały się klony. Załoga ustaliła plan działania po wyjściu z nadprzestrzeni – Faal i R-6 mieli zostać na statku, żeby obserwować przestrzeń, natomiast Jedi wsiedli na „Wraka” i podlecieli do stacji.

W międzyczasie do układu przyleciał Nyss wraz z Duplikatem. Klon wyczuł, że na pokładzie „Gruchota” nie ma Jadena, na co Umbaranin otworzył ogień w stronę statku. Faal uciekł w pas asteroid, co powiodło mu się, ponieważ Nyss zrezygnował z pościgu na rzecz podlecenia do stacji. Po chwili namysłu poszedł w ślady oprawcy i sam znalazł się na stacji.

W trakcie wędrówki po pokładzie Jaden i Marr natknęli się na hordę nieumarłych, których wycięli w pień. Zlokalizowali windy, z których skorzystali, by zjechać na powierzchnię planety. Jaden wyczuł obecność klonów i skierował się w ich stronę.

Żołnierz, Wieszczka i Łaska trafili do komnaty Matki. Matka przejęła ciało Wieszczki. Żołnierz i Łaska uciekli z pomieszczenia.

Jaden i Marr natknęli się na Nyssa. Umbaranin ogłuszył Cereanina i stoczył pojedynek z Jedi. Korr zabił Nyssa, jednak sam został po chwili obalony przez Duplikat przy pomocy włóczni umysłowej. Marr ocknął się, po czym wdał się w długą walkę z klonem. Po wygranym pojedynku sprawdził stan Jadena i zdał sobie sprawę z tego, że nie jest w stanie mu pomóc. Przeniósł świadomość Jadena do Duplikatu oraz podmienił wszystkie przedmioty klona na przedmioty swojego mistrza. Oddalił się, by obserwować poczynania odzyskującego świadomość klona. Został zaskoczony przez Żołnierza.

Khedryn spróbował dostać się na powierzchnię planety, jednak w pewnym momencie trasy padło zasilanie. Pilot wydostał się z windy, jednak runął w dół. Stracił przytomność przy upadku.

Żołnierz, Łaska oraz Marr zagadnęli do Duplikatu. Razem obrali wspólny cel – ucieczkę ze stacji. Na drodze stanęła im Matka, z którą musieli walczyć. Zrozumieli, że nie zwyciężą tej batalii i rzucili się do ucieczki.

W międzyczasie Khedryn odzyskał przytomność. Nawiązał łączność z R-6 i poprosił go o przekierowanie do Jadena oraz Marra. Opracowali plan działania – Khedryn miał doprowadzić do przegrzania się silników statku transportowego w efekcie czego ten by wybuchł. Faal ruszył na miejsce dokowania, gdzie został zaskoczony przez zombie. Rozstrzelał nieumarłych i wskoczył na pokład statku. Dopiął swego zadania.

Jaden, Marr oraz Khedryn ewakuowali się na „Gruchota”, natomiast Żołnierz oraz Łaska pobiegli do statku medycznego, by wziąć z nich medykamenty. Udało im się to, po czym uciekli ze stacji statkiem Umbaranina. Stacja została wysadzona, a Matka zginęła w wybuchu.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2011, 25 października[1] USA 9780345522467[1] Del Rey 304 strony Druk (miękka) 7,99 USD[1]
2011, 25 października USA 9780345532817 Del Rey 304 strony Ebook 7,99 USD
2013, 11 kwietnia[2] Polska 9788324146017[2] Wydawnictwo Amber 336 stron Druk (miękka) 37,80 PLN[2]
2016, 9 lutego (wydanie II) Polska 9788324157693 Wydawnictwo Amber 336 stron Druk (miękka) 37,80 PLN

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4  Riptide (Star Wars) w katalogu sklepu internetowego Amazon.com
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4  Odpływ w katalogu Wydawnictwa Amber (Link zapasowy z dnia 03.10.2014 na web.archive.org)

Recenzje

Linki zewnętrzne