Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Legacy II

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: zmienić czas przyszły i teraźniejszy na czas przeszły.

Legacy v2 logo.jpg
Legacy II
Scenariusz:
Ilustracje:
Informacje wydawnicze
Oryginalny wydawca
i okres wydawania:
20 marca 2013[1] – 27 sierpnia 2014[4]
Dark Horse Comics[1]
Typ serii: Seria komiksowa
Ilość zeszytów: 18
Ilość albumów: 4
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Dziedzictwa
Czas akcji: 138139 ABY


Legacy II to seria komiksów umieszczona w erze Dziedzictwa, która była wydawana przez wydawnictwo Dark Horse Comics. Jest ona sequelem oryginalnych serii Dziedzictwo i Dziedzictwo: Wojna stworzonych przez Johna Ostrandera i Jan Duursemę.[5] Za scenariusz odpowiadali Corinna Bechko i Gabriel Hardman[1], który był również rysownikiem[2], natomiast kolorami zajęła się Rachelle Rosenberg[6]. Protagonistką serii jest Ania Solo, potomkini Hana Solo i Leii Organy Solo.[6] Pierwszy zeszyt został wydany 20 marca 2013 roku[6], kolejne pojawiały się w cyklu miesięcznym[7].

Założenia i zarys fabuły

Założenia fabularne i elementy historii

Ania Solo na planecie Surd Nebula. Próbka pracy Gabriela Hardmana pochodząca z ekskluzywnej zapowiedzi Comic Book Resources.

Według autorki serii, Corinny Bechko, druga część Dziedzictwa będzie głównie opowieścią przygodową[8]. Pojawi się w niej nowa główna postać, Ania Solo, będąca potomkiem Hana i Lei Organy Solo. Akcja nowej serii komiksowej będzie miała miejsce zaraz po wydarzeniach, zaprezentowanych w Dziedzictwo: Wojna[6], więc czas akcji określono na rok 138 ABY[9][10]. Seria rozpoczyna się wtedy, gdy Solo biegnie przez złomowisko na nieokreślonej i prowincjonalnej planecie w Zewnętrznych Rubieżac, znajdującej się daleko od imperatorów i arystokratów[5]. Jednakże jej sytuacja pogarsza się, gdy znajduje miecz świetlny Rycerza Imperialnego oraz imperialnego droida komunikacyjnego. Wtedy odkrywa, że wydano na nią wyrok śmierci i od tej pory rozpoczyna się jej przygoda, jakiej do tej pory nie przeżyła[6][11]. Jednakże ten zacofany świat posłuży jako mikrokosmos dla przyszłych wydarzeń galaktycznych, zaś historia rozwinie się z dala od niego, pokazując czytelnikowi, co dzieje się na najwyższych szczeblach rządu galaktycznego[5].

Członkowie Triumwiratu Federacji Galaktycznej: K'Kruhk, Gar Stazi i Marasia Fel na Coruscant - postacie z poprzedniego Dziedzictwa.

Podczas opowieści zostaną ukazane przede wszystkim nowe, do tej pory nieodkryte planety, ale w pewnym momencie historia powróci do stolicy galaktyki, Coruscant[8]. Hardman wspomniał również, że większość statków kosmicznych będzie nowa lub będą ulepszonymi wersjami już istniejących[10]. Jest także spore prawdopodobieństwo, że ponownie pojawi się Cade Skywalker, będący protagonistą poprzedniego Dziedzictwa.[5][10].\ W serii pojawią się również inne powracające postacie, w tym przedstawiciele Triumwiratu Federacji Galaktycznej (mistrz Jedi K'Kruhk, admirał Gar Stazi i Imperator Marasia Fel) czy Rycerz Imperialny Antares Draco[10].

Zarys fabuły

Pierwszy zeszyt rozpoczął się "gigantycznym pojedynkiem na miecze świetlne"[12]. Był w niego wplątany Rycerz Imperialny Yalta Val, będący agentem Triumwiratu Federacji Galaktycznej, który został wysłany w celu zbadania problemów w Zewnętrznych Rubieżach. Pojawił się również kalamariański uchodźca o imieniu Sauk, który uciekł z Dac, gdy zarządzono eksterminację Kalamarian. Jest on przyjacielem Ani Solo, pracującym w zakładzie górniczym, wydobywającym lód. Będzie on uczestniczył w przygodzie razem ze swoją przyjaciółką[5]. Natomiast w drugim zeszycie Solo jest ścigana zarówno przez lokalną policję, jak i Rycerza Imperialnego, który w razie potrzeby zabije Anię, byleby tylko odzyskać stracony miecz świetlny. Jest ona jednak wspomagana przez potężnych przyjaciół, których zyskała będąc czarnorynkowym sprzedawcą złomu[13]. Ponadto Solo wplątała się w kłopoty, w które będzie zamieszany jeden z sithów, będący renegatem Nowego Zakonu[8]. Następnie w trzecim zeszycie Ania wraz z przyjaciółmi utknęła w świecie stopionej siarki z powodu jednego z Rycerzy Imperialnych, który pragnął śmierci dziewczyny. Gdy sytuacja wydaje się być patowa, nagle pojawił się kolejny Rycerz o nieznanych intencjach[14]. W czwartym zeszycie Solo, Sauk i stary droid nadal próbują uciec z tajemniczej planety, jednak rozpoczynając swoją "przygodę" nie zdawali sobie sprawy, że będzie ona pełna niebezpieczeństw i jeszcze zostaną uwikłani w nią Sithowie[15]. W kolejnym zeszycie Ania wraz z przyjaciółmi utyka na planetoidzie, będącej na kursie kolizyjnym z ogromną stacją kosmiczną. Jednak ucieczkę z niej uniemożliwia im wojownik Sithów[16].

W szóstym zeszycie Ania Solo i Rycerz Imperialny Jao Assam chcieli dowiedzieć się, dlaczego Sithowie byli poszukiwani i mordowani przez innego Sitha. Jednak na ich drodze stanęło Imperium, Zakon Jedi, Sojusz Galaktyczny oraz inni Rycerze Imperialni[3][17]. W kolejnym zeszycie Imperator Marasia Fel doświadcza wizji, w której ginie z ręki Sitha. Jednakże Ania i Jao Assam lekceważą rozkazy i wyruszają na poszukiwania zabójcy Sithów, co mogło zaważyć na ich dalszej "przygodzie"[18][19]. W ósmym zeszycie poszukiwania tajemniczego Sitha zaprowadziły Anię i Jao na zatrutą ojczyznę Kalamarian, Dac. Na ich drodze stanęli również piraci, którzy zajęli ich statek na orbicie planety[20][21]. W dziewiątym zeszycie kapsuła ratunkowa Anii i Jao utonęła w oceanie trucizny na Dac, przez co byli zmuszeni czekać na ratunek. Gdy w końcu pomoc nadeszła, w dalszym ciągu musieli uwolnić niewolników z orbitujących doków. Jednak na swojej drodze spotkali armię piratów[22][23]. W następnym zeszycie Ania z niewielką pomocą przyjaciół poprowadziła kalamiariańskich niewolników ku wolności, nie zważając przy tym na ogromną ilość uzbrojonych piratów[24].

W jedenastym zeszycie pojawiło się pytanie "kim" tak naprawdę jest Ania Solo? Czy skromnym sprzedawcą złomu z odległej planety, jaka sama o sobie mówi, czy może zbiegłym więźniem i morderczynią Rycerza Imperialnego, jak twierdzą władze[25][26]? W kolejnym zeszycie spotkanie Solo ze starym przyjacielem skończyło się dla niej zakuciem w kajdanki. Ponadto była wówczas poszukiwanym przestępcą i nawet jej przyjaciele Sauk i Jao trzymali się od niej z daleka. Ania uwięziona przez łowców nagród, musiała zdecydować co zrobić, mając do dyspozycji tylko jeden strzał z blastera[27][28]. W trzynastym zeszycie po wylądowaniu na dzikiej planecie razem ze swoim porywaczem, Ramidem, Ania miała dodatkowe problemy z kolejnym łowcą nagród, który siedział im na ogonie. Potrzebowała kogoś do pomocy, ale kiedy jest się oskarżonym o morderstwo Rycerza Imperialnego, to trudno zdobycie przyjaciół[29][28]. W kolejnym zeszycie spojrzenie w więzienną przeszłość Solo ukazuje sekretne połączenie z brutalnym łowcą nagród, który jest zdeterminowany, aby oddać ją w ręce sprawiedliwości. Jednak łowcy nagród to nie jedyny problem Ani[30][31]. W piętnastym zeszycie Ani udało się uciec przed zemstą szalonego łowcy nagród, lecz została aresztowana przez Imperium pod zarzutem morderstwa Rycerza Imperialnego[32][33].

W kolejnym zeszycie Jao Assam czekał na egzekucję, jednak Solo próbowała mu pomóc. Jednak gdy okazało się, że Jao uciekł wraz Darthem Wreddem, Ania zaczęła wątpić w intencje swojego przyjaciela. Mimo wszystko nadal musiała go uratować, ponieważ miała wrażenie, że nie stał się zły[34][35]. W siedemnastym zeszycie z rozkazu Imperator Marasii, Ania i oddział szturmowców szukali Jao Assama i Dartha Wredda. Po wylądowaniu na zapomnianej planecie, na której rozpoczęła swoją przygodę, Solo odkrywa armię Sithów[36][37]. W ostatnim zeszycie Ania wraz z przyjaciółmi walczyła ramię w ramię z Rycerzami Imperialnymi i Marasią przeciw legionowi Sithów. Gdy inni chcieli przejąć kontrolę nad galaktyką, Solo próbowała ocalić swojego przyjaciela, Jao Assama, zniewolonego przez ciemną stronę Mocy[38][39].

Produkcja

Randy Stradley - "wskrzesiciel" serii Dziedzictwo oraz twórca idei wprowadzenia Ani Solo do historii.

18 sierpnia 2010 roku Dark Horse Comics wydało na terenie Stanów Zjednoczonych ostatnią, 50 część Dziedzictwa[40]. Następnie pojawiła się sześcioczęściowa miniseria Dziedzictwo: Wojna (uważana w USA za osobną serię) wydawana od 15 grudnia 2010 do 25 maja 2011, którą Ostrander i Duursema zakończyli stworzoną przez siebie historię[9][41]. Po zakończeniu Wojny, wiele sprzedawców komiksów kontaktowało się wiceprezydentem do spraw publikacji Dark Horse Comics, Randym Stradley'em z zapytaniem, co będzie dalej z Dziedzictwem. W tym momencie Randy zorientował się, że tym czego naprawdę szukał do wydania jest kolejny komiks Gwiezdnych wojen. Jednak trudno było mu przekonać Ostrandera i Duursemę do stworzenia czegoś nowego, tym bardziej że obydwoje zajęli się już wcześniej tworzeniem całkiem nowej historii komiksowej pt. Dawn of the Jedi, wydawanej w formie miesięcznika. Ponadto zarówno Ostrander, jak i Stradley potrzebowali rysownika, który mógłby tworzyć komiksy w miesięcznym odstępie czasu. W tym przypadku wybór Duursemy stał się niemożliwy, ponieważ mogła ona stworzyć najwyżej 12 komiksów rocznie, natomiast wydawnictwo nie mogło sobie pozwolić na przesunięcie rysownika do pracy nad innym projektem - tym bardziej, że Jan jest współautorką Dawn of the Jedi. Od tego momentu Stradley zaczął rozważać wskrzeszenie Dziedzictwa[42].

Stradley aby nie osłabić entuzjazmu fanów wobec serii, nie chciał bezpośrednio wracać do miejsca gdzie poprzednia historia się zakończyła oraz rozpoczynać kolejnej serii od razu po skończeniu pierwszej. Stwierdził ponadto, że Cade Skywalker stał się zbyt widoczną figurą w galaktyce, co ograniczało przyszły rozwój fabularny tej postaci. W wyniku tego Stradley rozważył ideę członka rodziny Solo i w tym momencie wpadł na pomysł, aby wprowadzić do Dziedzictwa młodą kobietę, której pochodzenie nie ma absolutnie żadnego wpływu na jej życie[42]. W 2012 roku na Emerald City Comicon, Stradley podszedł do duetu autorów-artystów Corinny Bechko i Gabriela Hardmana i zapytał ich, czy nie byliby zainteresowani stworzeniem komiksu w uniwersum Gwiezdnych wojen[8]. Zarówno liczyło się to, że obydwoje są ogromnymi fanami Gwiezdnych Wojen oraz sama idea protagonistki odegrała istotną rolę w przygotowaniu przez nich tego projektu[5]. Seria była opracowywana w ciągu następnych miesięcy[43], natomiast 3 grudnia 2011 roku, Comic Book Resources podał do publicznej wiadomości, że nowa seria Dziedzictwa zadebiutuje w 2013 roku i będzie tworzona przez duet Corinnę Bechko (scenariusz) i Gabriela Hardmana (scenariusz i rysunki)[1].

Autorzy drugiej części Dziedzictwa: Gabriel Hardman i Corinna Bechko.

Po ujawnieniu prac nad nową serią, Bechko i Hardman napisali na swoich twitterach, że są bardzo podekscytowani pracą nad tym projektem[44][45][46]. Jak podkreślali, obydwoje są fanami Gwiezdnych wojen od czasu wydania Nowej Nadziei w 1977 roku, co według nich ma duży wpływ na ich pracę[5]. Według Hardmana bardzo dużo poświęcili Gwiezdnym wojnom i są bardzo zmotywowani do poznania ich jeszcze lepiej[8]. Ponadto pracownik Dark Horse, Michael Heisler chwalił ich pracę oraz zapewnił, że "wiedzą, co robią"[47].

Mimo, że początkowo bali się tworzenia serii w erze Dziedzictwa na bazie historii autorstwa Ostrandera i Duursemy, którą opisywali jako "trudną", to jednak Bechko i Hardman cieszą się z pracy nad tą erą, ponieważ są w stanie popchnąć sagę Gwiezdnych wojen do przodu[8]. Hardman stwierdził również, że on razem z Bechko będą "honorować i opierać się" na pracy wykonanej przez Ostrandera i Duursemę w oryginalnym Dziedzictwie[48], ale i zapewnił, że ich seria będzie skierowana także dla fanów niezaznajomionych z pracą duetu Ostrander-Duursema[5]. Ich celem jest osiągnięcie równowagi poprzez nawiązanie do wydarzeń z oryginalnego Dziedzictwa, jak i połączenie ich z własną opowieścią, natomiast ich priorytetowym celem jest upewnienie się, że od serii będzie prawdziwie "czuć Gwiezdnymi wojnami"[8].

Podczas rozpoczęcia poważnych prac na serią Bechko i Hardman czytali i oglądali wiele różnych wydawnictw, czerpiąc inspirację m.in. z oryginalnych filmów Gwiezdnych wojen czy filmów samurajskich Akiry Kurosawy. Mieli nadzieję, że nawiązując kontakt najwcześniejszą twórczością Lucasa, wprowadzą coś podobnego do Dziedzictwa. Przeprowadzili wiele dyskusji na temat tego, jak zachować ducha oryginalnych filmów w ich pracy[8]. Opierając się na pomyśle Stradley'a o stworzeniu kobiecej bohaterki z rodziny Solo, Bechko i Hardman stworzyli wizerunek i charakter Ani Solo[42]. Bechko opisała Anię Solo jako postać, która "doesn't take a lot of guff", ale i nie jest tradycyjną kobietą twardzielem. Natomiast Hardman twierdzi, że ma ona potencjał, aby być "inspirującym, ale i bardzo przyziemnym rodzajem postaci". Na pytanie, czy Ania Solo jest świadoma swojego pochodzenia, Hardman powiedział, że "zamiast pisać podręcznik genealogii, woli opowiedzieć wielką historię przygodową, która ostatecznie odpowie na pytania fanów dotyczące rodziny Solo[5]. Ponadto Gabriel opisał Anię jako postać "nie mającą wielu zalet w życiu, ale posiadającą zmysły i wierny blaster, którego nie boi się używać"[10].

W późniejszym czasie do duetu Hardman-Bechko dołączyli także Rachelle Rosenberg (kolory)[6] i Dave Wilkins (artysta okładek)[1]. Premiera pierwszego komiksu, Prisoner of the Floating World, Part 1 jest przewidziana na 20 marca 2013[6], druga część ma pojawić się 24 kwietnia[13], a trzecia 22 maja tego samego roku[49]. Kolejne zeszyty będą wychodziły w miesięcznym odstępie[1].
Ekskluzywna okładka pierwszego zeszytu.
Ponadto ani Bechko ani Hardman nie martwią się konsekwencjami, jakie może spowodować nadchodzący VII epizod Gwiezdnych wojen i jaki wpływ może mieć ona na Expanded Universe - ich celem jest opowiedzenie ekscytującej historii "obojętnie jak", ale i zapewniają że prawdopodobieństwo tarć między ich serią a VII epizodem jest mała, gdyż nowy film będzie miał miejsce wiele dekad przed Dziedzictwem[6]. Po tym jak Stradley otrzymał wiele zapytań o przyszłość tej serii, oczekuje on, że jej sprzedaż będzie bardzo dobra[42].

W dniu 6 lutego 2013 roku serwis Newsarama opublikował część szkiców Hardmana, dotyczących nowego Dziedzictwa. Zaprezentowano plakat serii, będący zarazem obrazkiem na okładkę pierwszego zeszytu oraz szkice koncepcyjne: Ani Solo, Rycerza Imperialnego Yalta Vali, ucznia Sithów (oszusta) oraz promu Yalta Vali, będącego mniejszym kuzynem promu typu Nune[50].

20 marca 2013 roku Bechko i Hardman promowali premierę nowego Dziedzictwa; został wówczas pokazany pierwszy zeszyt z serii. Wydarzenie miało miejsce w Beach Ball Comics w Anaheim w Kalifornii[51]. Natomiast 23 marca można było spotkać Dave'a Wilkinsa w sklepie o nazwie Collector's Paradise, znajdującym się w Winnetka w Kalifornii. Można było dostać tam pierwszą część serii z ekskluzywną wersją okładki o nazwie "Phantom"[52]. Ten wariant okładki został stworzony przez Gabriela Hardmana jako hołd dla plakatu z 1977 roku, promującego Nową Nadzieję[53].

W dniach 29-31 marca 2013 roku w Anaheim w Kalifornii odbyła się impreza WonderCon 2013, na której wydawnictwo Dark Horse Comics promowało drugą część Dziedzictwa. W związku z tym wydarzeniem artysta Dan Panosian przygotował ekskluzywny wariant okładki dla pierwszego zeszytu z serii[54][55]. Podczas imprezy była możliwość nabycia komiksu z tą wersją okładki, lecz ich ilość była ograniczona jedynie do 1000 egzemplarzy. Cena zeszytu wynosiła 5 dolarów[54].

W związku z wykupieniem Lucasfilmu przez Disneya pojawiły się wątpliwości co do przyszłości marki w Dark Horse Comics. Dlatego też 4 maja 2013 na Diamond Retailer Summit w Chicago wydawnictwo poinformowało, że co najmniej do końca 2014 roku będzie wydawało komiksy spod znaku Gwiezdnych wojen. Potwierdzono również, że Legacy II zachowa swój status "ongoing"[56][57][58].

Do ekipy tworzącej drugie Dziedzictwo dołączyły dwie nowe osoby: rysownik Brian Thies (brał m.in. udział przy tworzeniu serii Winter Soldier dla Marvel Comics) oraz artysta okładek Livio Ramondelli (tworzył ilustracje do serii The Transformers dla wydawnictwa IDW Publishing). Stworzyli oni m.in. szósty zeszyt z serii[3][59]. Ponadto serwis IGN stwierdził, że "Star Wars: Legacy jest godnym następcą poprzedniego Dziedzictwa i bardzo dobrym debiutem Hardmana i Bechko"[3][59]. Serwis ocenił dwa pierwsze zeszyty odpowiednio na 82% "Great"[60] i 95% "Amazing"[61].

15 maja 2013 roku serwis IGN przeprowadził wywiad z Gabrielem Hardmanem na temat jego pracy nad Dziedzictwem[62]. Na pytanie jak można porównać Anię Solo z innymi Skywalkerami, Hardman stwierdził, że "ich zamiarem było powrócenie do korzeni Gwiezdnych wojen i stworzenie postaci przyziemnej i zawadiackiej" oraz dodał, że Ania "w porównaniu do swoich przodków nie jest użytkownikiem Mocy, ani nie jest na nią wrażliwa". Następnie na pytanie czy Cade Skywalker pojawi się w którymś momencie, Gabriel powiedział: "To nie jest niemożliwe, ale jak wspominałem nie chcę wpływać na postać, którą stworzyli Jan i John. Mieli 50+ zeszytów na rozwinięcie tej postaci, zaś my nie jesteśmy pewni, co możemy do niej dodać". Natomiast na pytanie w jakim stanie są zakony Sithów i Jedi, Hardman stwierdził, że "oba są w rozsypce" i "muszą pozbierać się po ostatniej wojnie". Dodał również, że "Sithowie aktualnie ukrywają się i próbują nowej taktyki"[62].

Livio Ramondelli, twórca dwóch okładek Dziedzictwa II.

Natomiast dzień później serwis Roqoo Depot przeprowadził wywiad z artystą okładek Livio Ramondellim[63]. Na pytanie jak doszło do jego współpracy z Dark Horse, Livio stwierdził: "Było to bardzo przypadkowe i byłem z tego powodu bardzo szczęśliwy! Uczestniczyłem w kilku konwentach komiksowych i na jednym z nich siedziałem przy swoim stole w Alei Artystów, wówczas gdy wielki Randy Stradley przechodził i wziął moją wizytówkę. Kilka dni później dostałem e-maila, czy byłbym zainteresowany stworzeniem kilku okładek" i dodał, że "bardzo cieszy z pracy dla Dark Horse". Następnie Ramondelli opowiedział, jak powstała szósta okładka serii i stwierdził, że po ukończeniu siódmej okładki prawdopodobnie "będzie robił kolejne według trwającego zobowiązania"[63].

Do ekipy tworzącej serię dołączyła kolejna nowa osoba: artysta okładek Agustin Alessio, który brał m.in. udział przy tworzeniu okładek do serii Darth Vader i Widmowe Więzienie lub Doctor Solar dla Dark Horse Comics. Stworzył on również okładki dla ósmego, dziewiątego, dziesiątego i jedenastego zeszytu z serii[20][22][24][25]. Ponadto serwis IGN ocenił trzeci zeszyt Dziedzictwa II na 75% "Good"[64].

19 lipca 2013 roku odbył się panel, zorganizowany przez Dark Horse Comics na Comic-Con 2013 w San Diego, na którym wydawnictwo przedstawiło swoje plany na przyszłość. Na przedsięwzięciu zjawili się również główni autorzy serii, Gabriel Hardman i Corinna Bechko, którzy opowiedzieli nieco o protagonistce i samej serii[65][66][67][68]. Hardman stwierdził, że "Ania Solo jest swego rodzaju nikim w uniwersum Gwiezdnych wojen, jednak została wciągnięta do spisku i tu zaczyna się dziać akcja...". Bechko dodała, że "świetnie jest widzieć najpierw małą dziewczynkę, a następnie kobietę bohatera, która zrobiła wiele heroicznych rzeczy [jak księżniczka Leia]"[67][68]. Hardman powiedział również, że pierwsza część historii kończy się "wielkimi wydarzeniami", w drugiej natomiast Solo wyruszy w galaktykę z nowymi towarzyszami oraz spotka postacie z poprzedniego Dziedzictwa. Dodał również, że "seria dzieje się w przyszłości, jednak starają się zachować klimatGwiezdnych wojen. Wyzwanie to niesie ze sobą uczucia i wrażliwość, nawet jeśli ikonografia nie jest dokładnie taka sama. Jest to ogromna ilość zabawy"[66][67][68]. Ponadto Stradley żartobliwie stwierdził, że na końcu piątego zeszytu była "naprawdę wielka chwila", która wywołała łzy w jego oczach, gdy zobaczył gotowe dzieło. Natomiast nowy artysta Thies zapowiedział, że jego część historii będzie "wybuchowa, mroczna i pełna pięknych miejsc"[68].

Wraz z wydaniem zeszytu dziesiątego zakończy się ta część historii, której rysownikiem był Brian Thies (zeszyty #6-10). Kolejnymi komiksami i nową miniserią będzie zajmował się ponownie współscenarzysta serii, Gabriel Hardman[25][26][69]. Do ekipy tworzącej serię Legacy II dołączyła również nowa osoba, kolorysta Jordan Boyd, który zastąpi dotychczasową kolorystkę Rachelle Rosenberg w pracy nad jedenastym i dwunastym zeszytem serii[27][29]. Boyd brał udział m.in. w kolorowaniu komiksów z serii Knuckleheads, Robot Fighter, King’s Watch oraz okładek In the Dark i wielu innych projektów[70].

Komiksy

# Okładka Tytuł oryginalny
(Tytuł polski)
Rysunki Okładka Tłumaczenie Wydanie oryginalne Wydanie polskie
1 Legacyv2-01 Full.jpg Legacy II 1: Prisoner of the Floating World, Part 1 Gabriel Hardman 20 marca 2013
2 Legacyv2-02 Full.jpg Legacy II 2: Prisoner of the Floating World, Part 2 Gabriel Hardman Dave Wilkins 24 kwietnia 2013
3 Legacyv2-03 Full.jpg Legacy II 3: Prisoner of the Floating World, Part 3 Gabriel Hardman Dave Wilkins 22 maja 2013
4 Legacyv2-04 Full.jpg Legacy II 4: Prisoner of the Floating World, Part 4 Gabriel Hardman Dave Wilkins 19 czerwca 2013
5 LegacyPrisonerFloatingWorld05c.jpg Legacy II 5: Prisoner of the Floating World, Part 5 Gabriel Hardman Dave Wilkins 24 lipca 2013
6 LegacyOutcastsoftheBrokenRing01.jpg Legacy II 6: Outcasts of the Broken Ring, Part 1 Brian Thies Livio Ramondelli 28 sierpnia 2013
7 LegacyOutcastsoftheBrokenRing02.jpg Legacy II 7: Outcasts of the Broken Ring, Part 2 Brian Thies Livio Ramondelli 25 września 2013
8 LegacyOutcastsoftheBrokenRing03.jpg Legacy II 8: Outcasts of the Broken Ring, Part 3 Brian Thies Agustin Alessio 23 października 2013
9 LegacyOutcastsoftheBrokenRing04.jpg Legacy II 9: Outcasts of the Broken Ring, Part 4 Brian Thies Agustin Alessio 27 listopada 2013
10 LegacyOutcastsoftheBrokenRing05.jpg Legacy II 10: Outcasts of the Broken Ring, Part 5 Brian Thies Agustin Alessio 18 grudnia 2013
11 LegacyWantedAniaSolo01.jpg Legacy II 11: Wanted: Ania Solo, Part 1 Gabriel Hardman Agustin Alessio 22 stycznia 2014
12 LegacyWantedAniaSolo02.jpg Legacy II 12: Wanted: Ania Solo, Part 2 Gabriel Hardman Agustin Alessio 26 lutego 2014
13 LegacyWantedAniaSolo03.jpg Legacy II 13: Wanted: Ania Solo, Part 3 Gabriel Hardman Agustin Alessio 26 marca 2014
14 LegacyWantedAniaSolo04.jpg Legacy II 14: Wanted: Ania Solo, Part 4 Gabriel Hardman Agustin Alessio 23 kwietnia 2014
15 LegacyWantedAniaSolo05.jpg Legacy II 15: Wanted: Ania Solo, Part 5 Gabriel Hardman Agustin Alessio 28 maja 2014
16 LegacyEmpireofOne01.jpg Legacy II 16: Empire of One, Part 1 Brian Thies Agustin Alessio 25 czerwca 2014
17 LegacyEmpireofOne02.jpg Legacy II 17: Empire of One, Part 2 Brian Thies Agustin Alessio 23 lipca 2014
18 Legacyvol2-18a.jpg Legacy II 18: Empire of One, Part 3 Agustin Alessio 27 sierpnia 2014

Wydania kolekcjonerskie

# Okładka Tytuł oryginalny
(Tytuł polski)
Komiksy wchodzące
w skład tomu
Wydanie oryginalne Wydanie polskie
1 LegacyVol2 Book1.jpg Legacy II: Prisoner of the Floating World 1, 2, 3, 4, 5 20 listopada 2013
2 LegacyVol2 Book2.jpg Legacy II: Outcasts of the Broken Ring 6, 7, 8, 9, 10 21 maja 2014
3 LegacyVol2 Book3.jpg Legacy II: Wanted: Ania Solo 11, 12, 13, 14, 15 13 sierpnia 2014
4 LegacyVol2 Book4.jpg Legacy II: Empire of One 16, 17, 18 15 października 2014

Galeria

Grafiki koncepcyjne

Ilustracje z okładek

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 Exclusive: "Star Wars: Legacy" Returns In 2013. Comic Book Resources, 08.01.2013
 2. 2,0 2,1 EXCLUSIVE: "Star Wars: Legacy" Returns In 2013. Comic Book Resources, 08.01.2013
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Star Wars: Legacy #6. Dark Horse Comics, 16.05.2013
 4. Star Wars: Legacy #18. Dark Horse Comics, 19.07.2014
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 5,7 5,8 EXCLUSIVE: Hardman and Bechko Resurrect "Star Wars: Legacy". Comic Book Resources, 08.01.2013
 6. Błąd rozszerzenia cite: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie Solicitation
 7. Błąd rozszerzenia cite: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie monthly
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 8,7 Corinna Bechko and Gabriel Hardman talk Star Wars Legacy: Prisoner of the Floating World. GeekOfOz, 08.02.2013
 9. 9,0 9,1 Dziedzictwo: Wojna 6
 10. Błąd rozszerzenia cite: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie rebelscum
 11. Legacy: Prisoner of the Floating World. Bastion, 08.01.2013
 12. Gabriel Hardman na Twitterze. Twitter, 08.01.2013
 13. 13,0 13,1 Jedi News Exclusive: Cover To Legacy: Prisoner of the Floating World #2. Jedi News, 08.01.2013
 14. Zapowiedzi na maj 2013. Bastion, 15.02.2013
 15. Zapowiedzi na czerwiec 2013. Bastion, 19.03.2013
 16. Dark Horse Comics Solicitations for July, 2013. Comic Book Resources, 12.04.2013
 17. Zapowiedzi na sierpień 2013. Bastion, 16.05.2013
 18. Star Wars: Legacy #7. Dark Horse Comisc, 16.05.2013
 19. Zapowiedzi na wrzesień 2013. Bastion, 16.06.2013
 20. Błąd rozszerzenia cite: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie solicitations-october2013
 21. Zapowiedzi na październik 2013. Bastion, 14.07.2013
 22. 22,0 22,1 Dark Horse Comics Solicitations for November, 2013. Comic Book Resources, 17.08.2013
 23. Zapowiedzi na listopad 2013. Bastion, 28.08.2013
 24. 24,0 24,1 Dark Horse Comics Solicitations For December 2013 – Terminator To Halo To Game Of Thrones. BleedingCool, 13.09.2013
 25. 25,0 25,1 25,2 Dark Horse Comics For January 2014. Rebelscum, 20.10.2013
 26. 26,0 26,1 Dark Horse's January 2014 Solicitations Celebrate 20 Years of "Hellboy". Comic Book Resources, 20.10.2013
 27. Błąd rozszerzenia cite: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie feb2014
 28. 28,0 28,1 Zapowiedzi na luty i marzec 2014. Bastion, 21.12.2013
 29. 29,0 29,1 Buffy's Back in Dark Horse's March 2014 Solicitations. Comic Book Resources, 12.12.2013
 30. "Eltingville Club," "Angel: Season 10" & More in Dark Horse's April 2014 Solicitations. Comic Book Resources, 24.07.2014
 31. Zapowiedzi na kwiecień 2014. Bastion, 24.07.2014
 32. "Axe Cop," "Darth Maul" & More in Dark Horse's May 2014 Solicitations. Comic Book Resources, 24.07.2014
 33. Zapowiedzi na maj 2014. Bastion, 24.07.2014
 34. Dark Horse Comics JUNE 2014 Solicitations. Newsarama, 24.07.2014
 35. Zapowiedzi na czerwiec 2014. Bastion, 24.07.2014
 36. "Aw Yeah Comics," "Groo Vs Conan" & More in Dark Horse's July 2014 Solicitations. Comic Book Resources, 24.07.2014
 37. Zapowiedzi na lipiec 2014. Bastion, 24.07.2014
 38. "Star Wars" Concludes in Dark Horse August 2014 Solicitations. Comic Book Resources, 24.07.2014
 39. Zapowiedzi na sierpień 2014. Bastion, 24.07.2014
 40. Dziedzictwo 50: Skrajności, część 3
 41. Dziedzictwo: Wojna 1
 42. 42,0 42,1 42,2 42,3 Stradley Strategizes Dark Horse's "Star Wars" Empire. Comic Book Resources, 15.02.2013
 43. LEGACY is back - Randy Stradley. Jedi Council Forums, 08.01.2013
 44. Corinna Bechko na Twitterze. Twitter, 08.01.2013
 45. Corinna Bechko na Twitterze. Twitter, 08.01.2013
 46. Gabriel Hardman na Twitterze. Twitter, 08.01.2013
 47. Błąd rozszerzenia cite: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie dhb
 48. LEGACY is back! - Gabriel Hardman. Jedi Council Forums, 08.01.2013
 49. Dark Horse Comics Solicitations for May, 2013. Comic Book Resources, 15.02.2013
 50. Hardman's SOLO Legacy Sketches in New STAR. Newsarama, 15.02.2013
 51. Star Wars Legacy Launch with Bechko & Hardman! Facebook, 21.02.2013
 52. Błąd rozszerzenia cite: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie phantom
 53. OFFICIAL PHANTOM VARIANT Release Party for STAR WARS LEGACY #1 with Gabriel Hardman, Corinna Bechko, Dave Wilkins! Facebook, 21.02.2013
 54. 54,0 54,1 EXCL FIRST LOOK: "Star Wars Legacy" WonderCon Variant. Comic Book Resources, 28.03.2013
 55. O wariantach okładkowych. Bastion, 28.03.2013
 56. Star Wars Through 2014, The $3.50 Price Point And The Return Of Hellboy – Dark Horse At Chicago. Bleeding Cool, 07.05.2013
 57. Star Wars to Stay With Dark Horse Comics. GalacticHunter, 07.05.2013
 58. Dark Horse w Chicago. Bastion, 07.05.2013
 59. 59,0 59,1 EXCLUSIVE: Dark Horse Comics Solicitations for August, 2013. Comic Book Resources, 16.05.2013
 60. Star Wars: Legacy - Prisoner of the Floating World #1 Review. IGN, 16.05.2013
 61. Star Wars: Legacy - Prisoner of the Floating World #2 Review. IGN, 16.05.2013
 62. 62,0 62,1 Gabriel Hardman Talks Kinski and Star Wars: Legacy. IGN, 16.05.2013
 63. 63,0 63,1 Our Interview with Cover Artist Livio Ramondelli. Roqoo Depot, 14.09.2013
 64. Star Wars: Legacy - Prisoner of the Floating World #3 Review. IGN, 13.07.2013
 65. Comic-Con: Star Wars Comics Panel Recap. IGN, 23.07.2013
 66. 66,0 66,1 SDCC 2013: Panel Dark Horse'a. Bastion, 23.07.2013
 67. 67,0 67,1 67,2 SDCC: Dark Horse's "Star Wars" Comics - Here and Now. Comic Book Resources, 23.07.2013
 68. 68,0 68,1 68,2 68,3 SDCC '13: STAR WARS Comics - Here and Now. Newsarama, 23.07.2013
 69. Star Wars: Legacy #11. Dark Horse Comics, 20.10.2013
 70. BoydColors - Comic Coloring by Jordan Boyd

Linki zewnętrzne


Dziedzictwo i Legacy II
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!