Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Piaszczysty podmuch

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Piaszczysty podmuchO.jpg
Piaszczysty podmuch
Sand Blasted
Scenariusz: Kilian Plunkett
Ilustracje: Kilian Plunkett
Kolory: David Nestelle
Tusz: Kilian Plunkett
Litery: Vickie Williams
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
28 czerwca 2000
Wydanie polskie: Egmont Polska
18 grudnia 2012
Przekład: Zbigniew Grzędowicz
Typ publikacji: Pojedynczy komiks
Seria/Cykl: Tales
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 0 ABY


Piaszczysty podmuch to pojedyncza historia komiksowa zawarta w czwartym numerze magazynu Tales. W Stanach Zjednoczonych została wydana przez wydawnictwo Dark Horse Comics 28 czerwca 2000 roku. W Polsce komiks został wydany w dniu 18 grudnia 2012 roku przez Egmont Polska w czterdziestym ósmym numerze Star Wars Komiks.

Nota wydawnicza

Wydanie polskie
Głównymi bohaterami tej historii są pracujący dla Hutta Jabby gangsterzy: Gizman, zwany Gizzem, szef bandy, oraz jego podwładny, Spiker, przedstawiciel rasy Chissów (Chissem był także wielki admirał Thrawn). Obaj łotrzykowie znani są polskim czytelnikom z albumu Cienie Imperium (Egmont 2001). W tym komiksie natykają się na mrocznego szturmowca, czyli imperialnego droida bojowego. Projekt mrocznych szturmowców, autorstwa generała Roma Mohca, powstał równolegle z projektem Gwiazdy Śmierci, lecz budowę prototypowych droidów rozpoczęto dopiero po zniszczeniu stacji bojowej przez Rebelię.(Egmont Polska, 2012)

Streszczenie

W przestrzeni kosmicznej, Darth Vader i Rom Mohc zarządzają atak na Talay, który jest częścią projektu opracowanego przez generała. Zgodnie z poleceniem, na powierzchni planety, mroczni szturmowcy atakują bazę Tak. Imperialne siły nie napotykają większego oporu, odnosząc całkowite zwycięstwo. W tym czasie, na polecenie admirała Toki, z planety próbuje uciec pojedynczy statek. Gdy udaje mu się dotrzeć do przestrzeni kosmicznej, dowodzący nim kapitan Bok wyraża ulgę i poleca wprowadzić pojazd w nadprzestrzeń. Nieoczekiwanie, na pokład krążownika dostaje się jeden z mrocznych szturmowców, po czym likwiduje całą załogę, a gdy zostaje sam, Grey Damsel wchodzi do hiperprzestrzeni.

Gdy podróż statku dobiega końca, znajduje się on na kolizyjnym kursie z Tatooine. Niesterowany, w końcu uderza w powierzchnię planety, a do jego wraku nadciągają Jawowie. Pomimo katastrofy, imperialny mroczny szturmowiec nie ulega zniszczeniu, przez co atakuje przybyszów i dostaje się na jeden z ich piaskoczołgów. Jawowie postanawiają uciekać, przez co kierują się w okolice Wielkiej Areny w Mos Espie.

Przy obiekcie sportowym, odpoczywają Gizman, Spiker i Onoh. Nagle, Chiss ratuje hybrydę przed nadjeżdżającymi piaskoczołgami, które kierują się prosto na nich. Po uniknięciu śmierci, przywódca bandy postanawia odpłacić się Jawom za spowodowanie zagrożenia, lecz w tej samej chwili zauważa, że pojazdy złomiarzy kierują się ku klifowi znajdującemu się przy arenie. Towarzysze dochodzą do wniosku, że nastąpi katastrofa, dlatego zatykają sobie uszy, by uniknąć hałasu. Gdy piaskoczołgi spadają w dół, gangsterzy ruszają sprawdzić ich stan, a także dokonać zemsty na Jawach.

Na miejscu, Spiker zauważa, że gąsienice pojazdów wciąż są aktywne, co według niego doprowadzi do ich przegrzania i rychłej eksplozji. Następnie dostrzega, że piaskoczołgi zostały ostrzelane, dlatego zastanawia się czy nie było to sprawką imperialnych. Gizman ignoruje go, po czym otwiera właz jednego z wraków. Jego oczom ukazuje się przerażony, samotny Jawa. Hybryda chwyta go, obiecując mu pożałowanie wejścia mu w drogę, lecz jego pogróżki przerywa Onoh, który tłumaczy zdania wypowiadane przez schwytanego. Jawa przedstawia się jako Klepti B'ay, a następnie wciąż powtarza żeby uciekać. Jego sugestię popiera Spiker, który przypomina, że piaskoczołgi wkrótce wybuchną. Nagle w polu widzenia zebranych pojawia się droid zabójca IG-97, lecz Gizman stwierdza, że nie jest groźny. Równolegle do jego słów, z wnętrza jednego z piaskoczołgów wylatuje mroczny szturmowiec, który natychmiast ich atakuje.

Widząc droida bojowego, Gizz poleca wszystkim, by się rozproszyli. Zgodnie z jego poleceniem, Spiker dosiada śmiga, po czym zaczyna odwracać uwagę agresora. Jednocześnie mówi pozostałym, by wymyśli co robić dalej, gdyż nie może unikać przeciwnika w nieskończoność. Podczas gdy Chiss owija łańcuchem mrocznego szturmowca, do życia budzi się Iggy, który otwiera do droida ogień. Wywołuje to zadowolenie u Gizmana, który stwierdza, że zabójca nie jest jednak bezużyteczny, jak uważał. Nieoczekiwanie, droid bojowy Imperium uwalnia się, przez co Spiker decyduje się uderzyć w niego śmigiem. To zatrzymuje nieprzyjaciela tylko na chwilę, co niemal odbiera gangsterom nadzieję na wygraną. Spiker uważa, że powinni jak najszybciej się wycofać, gdy na mrocznego szturmowca spada ogromny głaz, spuszczony z klifu przez Kleptiego i Onoha. Ciesząc się z zaangażowania pozostałych, Gizz mówi, że oni również nie są bezużyteczni, lecz jego rozważania przerywa Spiker, który przypomina o mających niedługo wybuchnąć piaskoczołgach.

Towarzysze rozpoczynają ucieczkę. W czasie ich biegu, spod głazów wygrzebuje się mroczny szturmowiec, lecz mimo próby podjęcia pościgu, zostaje unicestwiony, gdyż następuje eksplozja pojazdów Jawów. Po zażegnaniu niebezpieczeństwa, B'ay informuje gangsterów, że uznaje ich za członków swego klanu, a także że będzie im towarzyszył do końca życia. Jego deklaracja nie wzbudza zachwytu w Gizmanie, który wkrótce zmienia temat, ciesząc się z unicestwienia mrocznego szturmowca. W czasie jego radości, z kłębów dymu wyłania się Iggy, po czym pada na ziemię. Widząc go, przywódca gangsterów chwyta go za rękę i zaczyna ciągnąć po ziemi, co powoduje pytanie Spikera o przyczynę takiego zachowania. Gizz odpowiada mu, że droid jest jedynym, który ma blaster, więc będzie przydatny. Chiss stwierdza, że towarzysz może zabrać robotowi broń, a jego korpus zostawić, lecz wtedy Klepti wtrąca się do dialogu, informując pozostałych, że będą mogli sprzedać IG-97, otrzymując za niego dobrą cenę.

W tym samym czasie w miejscu wybuchu piaskoczołgów, dwa droidy techniczne serii DUM zostają aktywowane przez spadające odłamki skał, a gdy widzą szczątki mrocznego szturmowca, przystępują do jego naprawy.

Zawartość

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2000, 28 czerwca
(w Tales 4)
USA --- Dark Horse Comics 28 stron Druk (miękka) 4.95 USD
2012, 18 grudnia
(w Star Wars Komiks 8/2012)
Polska --- Egmont Polska 28 stron Druk (miękka) 6,99 PLN

Linki zewnętrzne


Star Wars Tales
[Pokaż/Ukryj]
Tales 1 Życie, śmierć i Moc - Mara Jade: Noc w miasteczku - Zagłada 1 - Skippy - robot Jedi
Tales 2 Rutyna - Zagłada 2 - Stop That Jawa! - Incydent na stacji Horn
Tales 3 Śmierć kapitana Tarpalsa - Umowa z demonem - Ślicznotka - Troje przeciwko galaktyce
Tales 4 Chwila zwątpienia - Narodziny Gwiazdy Śmierci - Spare Parts - Piaszczysty podmuch
Tales 5 Opowieść Yaddle: Istota z podziemi - What They Called Me - Letni sen - Hoth - Komandosi Landa: Na orlich skrzydłach
Tales 6 Buda na Terk Street - A Hot Time in the Cold Town Tonite! - Fortune, Fate, and the Natural History of the Sarlacc
Junkheap Hero - The Hidden - Dzięki, stwórco
Tales 7 Pojedyncza cela - Nerf Herder - Jedi Chef - Przelicytowany, lecz niepokonany - Force Fiction
Tales 8 Kapitan C-3PO - The One That Got Away - The Secret Tales of Luke's Hand - Piraci z Gwiazdy Śmierci - Kiepski interes
Tales 9 Wskrzeszony - Hate Leads to Lollipops - The Rebel Four
Tales 10 Żołnierz - Skreej - Bezimienny - A Wookiee Scorned - Wolna pamięć
Tales 11 Zdobycz - In the Beginning - The Princess Leia Diaries - Tall Tales - Duch
Tales 12 A Day in the Life - Broń Jedi - The Revenge of Tag & Bink - Ugryziony - Obowiązek
Tales 13 Puzzle Peace - Tajemnica Tet-Ami - Niedobitki - Kamienie - Sith pośród cieni - Dzieci Mocy
Tales 14 Apokalipsa na Endorze - The Emperor's Court - Urwisy - Fale grozy - Lekcja - Przemytniczy splin - Mitologia
Tales 15 Burza piaskowa - First Impressions - Spadająca gwiazda - Zrób to albo nie - Śliskie zbocze - Szczęśliwe gwiazdy
Tales 16 Ktoś jeszcze - Best Birthday Ever - The Long, Bad Day - Kessel Run - Przerwa śniadaniowa - Jądro ciemności
Tales 17 Planeta umarłych - All for You - Mroczne widma - Ghosts of Hoth - Uczeń - Dark Journey
Tales 18 Numer dwa w galaktyce - Odpłata - Być Bobą Fettem - Ścieżka wojownika - Upiory
Tales 19 Nowe imperia upadają - Bez dobrego wywiadu nie ma udanej kampanii - Raczej ciemność widoma - The Rebel Club
Zaginiony miecz - Podróż w nieznane - Storyteller
Tales 20 George R. Binks - Who's Your Daddy - Fred Jawa - Luke Skywalker: Detective - Hunger Pains
Failing Up With Jar Jar Binks - Nobody's Perfect - Problem Solvers - Melvin Fett - Young Lando Calrissian
Tales 21 Nomad Chapter One - Wyznaczona ścieżka - Podobieństwa i różnice
Tales 22 Więzy honoru - Nomad Chapter Two - Rozbitkowie
Tales 23 Cienie i światło - Nomad Chapter Three - Szczęściarz
Tales 24 Naznaczony - Fett Club - Niewidziani, niesłyszani - Nomad Chapter Four
Wydania zbiorcze Volume 1 - Volume 2 - Volume 3 - Volume 4 - Volume 5 - Volume 6 - Opowieści - Najlepsze opowieści

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!