Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Han Solo, część 2

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Han Solo 2.jpg
Han Solo, część 2
Han Solo, Part II
Scenariusz: Marjorie Liu[1]
Ilustracje: Mark Brooks[1]
Kolory:
Tusz:
Litery: Joe Caramagna
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce: Lee Bermejo[1]
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
6 lipca 2016[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
7 czerwca 2018
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Han Solo
Zeszyt/Tom: 2 z 5
Poprzedni: Han Solo, część 1
Następny: Han Solo, część 3
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 0 ABY


Han Solo, część 2 (org. Han Solo, Part II) to drugi zeszyt historii komiksowej Han Solo skupiającej się na postaci Hana Solo, której akcja rozwija się pomiędzy filmami Nowa nadzieja, a Imperium kontratakuje.[2] Komiks ukazał się 6 lipca 2016 roku nakładem wydawnictwa Marvel Comics.[1] Komiks jest częścią kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group. Scenariusz komiksu opracowała Marjorie Liu, za rysunki odpowiada Mark Brooks, a okładkę przygotował Lee Bermejo. W Polsce zeszyt ten pojawił się w siedemdziesiątym piątym numerze magazynu Star Wars Komiks nakładem wydawnictwa Egmont Polska 7 czerwca 2018 roku.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Han Solo has entered the space race of his dreams – the DRAGON VOID! But he's on an undercover mission – to find a traitor within the Rebellion. Teamed with Wookiee warrior Chewbacca, will they be able to find the mole before trouble finds them?[1](Marvel Comics, 2016)

Streszczenie

Zmagając się z minami stanowiącymi przeszkodę pierwszego etapu Wyścigu Smoczej Próżni, piloci uczestniczący w gonitwie ponoszą ciężkie straty. W Delanie Vooku wzbiera wzburzenie, a Nowk i Sotna omawiają możliwe sposoby rozwiązania napotkanego problemu. W tym samym czasie, Loo Re Anno obserwuje rozgorzały chaos przy wyłączonych silniach swojego statku. Kobieta oznajmia towarzyszącym jej kompanom, iż wszystko ma pod kontrolą, a także zapewnia, że czasami, nawet w wyścigu, pośpiech nie popłaca.

Han Solo przypomina Chewbacce, iż zdołali poradzić sobie z Gwiazdą Śmierci, dlatego uważa, że obecna sytuacja również nie sprawi im większego kłopotu. Wookiee odparowuje mu, że obie przeszkody różnią się od siebie, na co człowiek nakazuje zwiększenie mocy silnika, gdyż atakujące ich miny są szybsze od myśliwców. Po chwili drugi pilot Millennium Falcona informuje swego towarzysza, że mają towarzystwo w postaci Delana Vooka, który śmiałym manewrem zbliżył swój pojazd do ich frachtowca i używa go jako tarczy. Pantoranin postanawia przyspieszyć, po czym zawraca statek i otwiera ogień do znajdujących się za Falconem min. Widząc jego zachowanie, Solo oznajmia, iż nikt nie będzie atakował jego pojazdu, dlatego stosuje unik, którym uwalnia się od niebezpiecznego konkurenta. Zadowolony z siebie, przemytnik zaczyna analizować rywalizację i natychmiast dochodzi do wniosku, że żaden z pilotów nie zdoła ukończyć gonitwy. Przyznaje, że obecna sytuacja nie ma najmniejszego sensu, dlatego zastanawia się jak organizatorzy zaprogramowali wyścig skoro wszystkich uczestników czeka śmierć. W tym samym momencie pojawiają się nowe miny, które ustawiają swój kurs na Millennium Falcona. Solo przygląda się im, jednocześnie obserwując otoczenie pełne wraków zniszczonych pojazdów, po czym rozkazuje Chewbacce, aby wyłączył silniki. Wookiee nie jest zadowolony z tego pomysłu, lecz po ponagleniach kompana, wykonuje rozkaz. Gdy silniki frachtowca gasną, miny mijają pojazd w poszukiwaniu innego celu, a Han i Chewie obserwują swoje osiągnięcie w zdumieniu.

Han Solo orientuje się, że Loo Re Anno podąża za Millennium Falconem.

Oglądająca zmagania przemytników, Loo Re Anno decyduje się na wykorzystanie odkrycia konkurentów i zaczepia linę holowniczą do kadłuba Falcona. Gdy Solo orientuje się, że mają nieplanowane towarzystwo, denerwuje się, lecz niemal w tej samej chwili jego frachtowiec pokonuje barierę statyczną co jest dowodem na pokonanie pierwszego etapu wyścigu. Lecąc w stronę powierzchni pierwszej zaplanowanej planety, Loo Re nawiązuje połączenie z Hanem, w czasie którego dziękuje mu za okazaną pomoc. Niezadowolony przemytnik oznajmia, iż ta nie musi mu dziękować, a następnie kontynuuje lot.

Millennium Falcon ląduje na powierzchni wybranego dla pilotów świata. Po osadzeniu statku, Solo i Chewbacca wychodzą do tłumu zgromadzonego na lądowisku. Na widok Delana Vooka, Han wpada w złość, dlatego jego towarzysz stara się go uspokoić. W odpowiedzi na to, człowiek informuje, że jego reputacja nie pozwala mu na zignorowanie kogokolwiek, kto strzela do Falcona. Przyznaje, iż wie po co się tutaj znaleźli, dlatego mówi Chewie'emu, aby rozpoczął misję samotnie, podczas gdy on chwilowo zajmie się czymś innym. Wookiee zgadza się na jego propozycję, przez co Han kieruje swe kroki ku Vookowi.

Han Solo zarzuca Delanowi Vookowi celowy atak.

Gdy podchodzi do Pantoranina, zarzuca mu celowe strzelanie do jego statku, co mogło doprowadzić do jego śmierci. Oskarżony odparowuje, że jedynie bronił swojej osoby, a Falcon stał mu na drodze strzału. Solo nie zgadza się z jego słowami, gdyż uważa, że ten celowo otworzył do niego ogień. Gdy echa ich rozmowy docierają do Loo Re Anno, podchodzi ona do Delana i pyta czy stawiane mu zarzuty są prawdziwe. Oznajmia, że takie zachowanie jest wbrew regułom wyścigów, a w dodatku nieuprzejme. Zwracając się do Hana dodaje też, iż może on złożyć oficjalną skargę, w wyniku której Vook zostanie zdyskwalifikowany z dalszego udziału w gonitwie. Przemytnik decyduje się nie podejmować tak drastycznych kroków, lecz ostrzega przy tym Pantoranina, aby nie ważył się zbliżyć do jego statku, gdyż wtedy będzie musiał się martwić czymś więcej niż tylko dyskwalifikacją. Gdy po tych słowach odchodzi, Loo Re oznajmia Delanowi, iż powinien wyciągnąć lekcję z zaistniałej sytuacji i wziąć przykład z Hana. Stwierdza, iż szmugler porzucił drogę zemsty, gdyż zdaje sobie sprawę, że wyścig jest ważniejszy.

Idąc w kierunku obserwatorów wyścigu, Solo zostaje zaczepiony przez fanów w celu otrzymania autografu. Nieoczekiwanie podchodzi do niego pewien Dug, również parający się przemytem, i ostrzega go, że ma za sobą wrogów. Słysząc to, człowiek pyta co ten ma na myśli, lecz wtedy pojawia się odpowiedź w postaci lądującego promu typu Lambda. Na jego widok, Han rzuca się do ucieczki. Biegnąc przez ulice miasta, stara oddalić się od imperialnych sił, lecz niespodziewanie wpada na parę szturmowców, którzy nakazują mu się zatrzymać, po czym aresztują go.

Chewbacca osłania Bota podczas niespodziewanego ataku.

W innej części metropolii, Chewbacca przemierza alejki w poszukiwaniu rebelianckiego szpiega. Zbliżając się do Gregi i Bota, słyszy jak ci narzekają na działania rządu, zastanawiając się jakie wykroczenie popełnili uczestniczący w wyścigu piloci. Gdy Chewie staje przed rozmawiającymi, pokazuje im znak buntowników, na co Falleenka oznajmia, iż nie spodziewała się go zobaczyć, gdyż nie widziała żadnego przedstawiciela jego rasy od lat. Po chwili dodaje, iż jego pojawienie się jest logiczne, gdyż Solo nie podróżuje bez jego towarzystwa. Wyraża nadzieję, że Wookiee'emu podobał się wyścig, po czym przekazuje swojego towarzysza pod jego opiekę. Słysząc to, Duros pyta czy jej decyzja jest przemyślana, gdyż obawia się, że nowo przybyły go pożre. Zaznacza, że jej zadaniem jest ochrona go, gdyż jak wie, znajduje się w niebezpieczeństwie. Grega odpowiada mu, iż jej część misji zakładała dostarczenie go na spotkanie z kontaktem dowództwa, co właśnie uczyniła. Prosi też, aby Bot się nie martwił, gdyż reputacja Chewbacci sugeruje, iż zapewni mu bezpieczeństwo, a przynajmniej do chwili wpadnięcia w złość.

Zmierzając w stronę lądowiska, Chewie oraz towarzyszący mu Bot mijają fanów Wyścigu Smoczej Próżni. Duros nie jest zadowolony z przebiegu operacji, gdyż uważa, że to szaleństwo, iż musi zawierzać swoje życie w ręce nieznajomego. Stwierdza, że zbyt wiele żyć znajduje się na szali, aby nie było lepszej drogi do rozwiązania zaistniałego problemu. Słysząc to, Wookiee odwraca się do niego i bez słowa kładzie mu ręce na ramionach, przez co szpieg decyduje się zakończyć monolog. Nagle towarzysze zostają zaatakowani przez nieznaną im kobietę, przez co Chewbacca jest zmuszony do ochrony Bota. Mimo jego starań Duros zostaje ranny w ramię, dlatego przemytnik ujmuje go w swoje dłonie i rozpoczyna ucieczkę. Na widok rozgorzałego zamieszania, mieszkańcy miasta wznoszą donośne okrzyki do atakującej ich kobiety, aby zostawiła ich w spokoju, gdyż Wookiee stanowi część obsady wyścigu. Do akcji dołącza również Grega, która otwiera ogień do napastniczki, przez co solidaryzującym z nią mężczyznom udaje się zbiec.

Na lądowisku tłum domaga się, aby szturmowcy wypuścili pilotów biorących udział w gonitwie. Podczas gdy Delan Vook kłóci się z żołnierzami z wykorzystaniem gróźb dotyczących jego znajomości, Han Solo rozmawia z Loo Re Anno. Kobieta oznajmia, iż nie spodziewała się takiego przebiegu wydarzeń w trakcie jej ostatniego wyścigu. Stwierdza też, że bez względu na przeciwności gonitwa to cel w życiu i zupełnie jak ono, bywa nieprzewidywalna. Przemytnik od niechcenia przyznaje jej rację, po czym prosi, aby trzymała swoich szpiegów z dala od jego osoby, gdyż ci wkraczają w jego interesy. W odpowiedzi na te słowa, pilotka uświadamia towarzysza, iż jej świecący kompani nie są wymysłem technologi, ani agentami. Dochodzi do wniosku, że jeden z nich podąża za Solo, gdyż go polubił.

Szturmowcy postanawiają przetransportować pilotów w inne miejsce. Delan Vook zapowiada im, iż pożałują swoich działań, gdyż Wyścig Smoczej Próżni to jedna z najbardziej prestiżowych imprez w galaktyce. Żołnierze nie przejmują się jego słowami, dlatego nakazują mu zachować ciszę. Pantoranin donośnym głosem oskarża ich o łamanie ich praw i zapewnia, że nie zrobili nic złego. W odpowiedzi na to zostaje uderzony w twarz karabinem imperialnego, co sprawia, że Han Solo również podrywa się do walki. Przemytnik również otrzymuje cios, a jego siła posyła go na ziemię. Bójka dobiega końca wraz z przybyciem Tomine'a, który proponuje, aby nie rozlewać krwi przed oczami kamer.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Wydarzenia

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Han Solo, część 2.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2016, 6 lipca USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) $3.99
2017, 3 stycznia USA 9780785193210 Marvel Comics 120 stron Druk (miękka) $16.99
2018, 7 czerwca
(w Star Wars Komiks 3/2018)
Polska --- Egmont Polska 148 stron Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Han Solo
[Pokaż/Ukryj]