Empire at War: Forces of Corruption

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Forces of Corruption)

Empire at War: Forces of Corruption
Wydawca: LucasArts
Data wydania: 2006
Gatunek: RTS
Platformy: PC
Nośnik: 1 DVDEmpire at War: Forces of Corruption (zwana przez fanów w skrócie FoC) to dodatek do gry komputerowej Empire at War. Gra została wydana na świecie 24 października 2006 roku, natomiast jej spolonizowana przez Licomp Empik Multimedia wersja - 17 listopada 2006.

Fabuła

Akcja dodatku zaczyna się niedługo po bitwie o Yavin. Jesteśmy świadkami wielu znanych wydarzeń w uniwersum Gwiezdnych wojen, jak np. zajęcia Bespinu czy bitwy o Endor. Tyber Zann, lider nowej frakcji - Konsorcjum Zanna, rozpoczyna swoją kampanię w więzieniu na Kessel, skąd ucieka z pomocą Hana Solo i Chewbaccy.

Po ucieczce Zann zaczyna realizować plan zemsty na Huttcie Jabbie, przez którego znalazł się w więzieniu. Odkrywa sekretny artefakt, przez co naraża się na konflikt z Imperium oraz Sojuszem Rebeliantów.

Jednym z modów ulepszającym i poprawiającym grę był Thrawn's Revenge.

Zmiany

Główne zmiany w grze:

 • Nowa frakcja, Konsorcjum Zanna, której umiejętności to m.in. przekupstwo jednostek, kradzież kredytów, sabotaż produkcji oraz kupno technologii i jednostek z czarnego rynku.
 • Możliwość samodzielnego umiejscowienia budynku na powierzchni planety.
 • Wybór z jakimi jednostkami gracz zaczyna potyczkę.
 • 13 nowych lokacji, m.in. planety Mandalora, Hypori, Honoghr, Felucja, Mustafar, Kamino, Utapau, Saleucami, Myrkr oraz miejsce zwane Otchłanią.
 • Transportery naziemne.
 • Bombardowanie orbitalne.
 • Konsorcjum Zanna i Imperium ma możliwość maskowania statków.
 • Ruchome miejsca budowy.
 • Nowe typy terenów, np. dostępne tylko piechocie, czy też powodujące uszkodzenia w jednostkach gracza.
 • Większe rozdzielczości tekstur.
 • Większe mapy (ok. 30%-40%).

Fabuła gry

Kradzież artefaktu

Jabba wydał prawie połowę swojego majątku na zakup starożytnego artefaktu i zamierza sprzedać go Imperium za podwójną ceną. Tyber zamierza ukraść ten artefakt, aby samemu na tym zarobić. Udaje mu się przekonać oficera Imperium i jego siły lądują w pobliżu miejsca dokonania transakcji. Zann wysyła oddział Alfa, aby sprawdzić, czy teren jest bezpieczny. Okazuje się, że miejscowa roślinność jest trująca, więc siły Tybera poruszają się dalej transportowcem. Dalej jednak teren okazuje się nieprzejezdny. Piechota idzie dalej, pokonując po drodze niewielkie siły Kartelu Huttów. Docierają na miejsce, ale okazuje się zabezpieczone wieżyczkami przeciwpiechotnymi. Tyber i Urai idą dalej sami, używając pola maskującego. Fen zabija dwóch Huttów i strażników artefaktu, po czym Zann każe mu uciekać wraz z artefaktem. Sam daje się aresztować.

Ucieczka z Kessel

Tyber zostaje uwolniony przez Urai Fena. Razem muszą się przedostać do platformy lądowniczej, na której znajduje się Millennium Falcon. Po drodze przyłączają się do niego więźniowie, pomagając w walce ze szturmowcami, All Terrain Scout Transport oraz mrocznymi szturmowcami fazy drugiej. Po dotarciu do frachtowca Tyber i Urai odlatują, zostawiając więźniów na planecie.

Odzyskanie kapsuł z danymi ze zniszczonej Pierwszej Gwiazdy Śmierci

Tyber na czele swojej floty leci na orbitę Yavina 4. Tam udaje mu się odnaleźć trzy kapsuły z danymi, mimo iż jest atakowany przez flotę Rebelii. Czwartą kapsułę zdołał pochwycić inny pirat, ale porzuca ją gdy na orbicie pojawia się flota Imperium. Zann ją przejmuje i wycofuje się do nadprzestrzeni. Kapsuły zawierają istotne informacje o ukrytych skarbcach Imperatora oraz o budowie najpotężniejszej jednostki Imperium, zaraz za Gwiazdą Śmierci. Imperator często bywał na tym okręcie, więc powinno się tam znajdować połączenie z jego prywatnymi plikami. Prawdopodobnie okręt jest budowany w stoczniach Kuat, ale Zann chce się upewnić, zanim wyśle tam flotę. Kupuje na czarnym rynku dezintegratory, przy okazji dowiadując się, że istotnie statek jest konstruowany na Kuat i nosi nazwę Eclipse.

Zajęcie Saleucami

Plany Tybera co do Eclipse przerywa niespodziewany atak na Ryloth. Atak został dokonany przez piratów Jabby. Poza tym skontaktował się z Tyberem, ostrzegając, że w przyszłości nie będzie już taki łagodny. Sygnał został nadany z planety Saleucami, toteż Tyber zamierza zaatakować przyczółek Jabby. Żołnierze Konsorcjum nie napotykają żadnych trudności i niszczą budynki wroga. Tymczasem Urai dostaje informacje od żołnierzy pilnujących punktu wsparcia, że pojawiły się zakłócenia łączności. Chwilę później sygnał zanika. Fen i żołnierze znaleźli się w pułapce. Udaje im się jednak odeprzeć ataki wroga i odzyskać punkt wsparcia.

Zdobycie Hypori, a wraz z nią fabryki droidów bojowych z czasów Wojen Klonów

Z zapisków z przyczółku na Saleucami Tyber dowiaduje się o odnalezieniu przez Hutta fabryki droidów na Hypori. Wyrusza tam zająć fabrykę. Jego najemnicy są atakowani przez droidy bojowe. Fenowi udaje się jednak dotrzeć do panelu sterowania i przełączyć fabrykę na ręczny tryb sterowania. Tymczasem pojawia się Bossk, mający na celu nagrodę za głowę Zanna, Tyber jednak przekupuje go. Jabba wysyła swoich żołnierzy, aby zabili Tybera. Najemnicy Zanna jednak sobie radzą i pokonują siły Hutta. Tyber zawiera pokój z Jabbą, co pozwala mu się skupić na innych celach.

Odnalezienie adepta Mocy na Dathomirze

Aby odkryć znaczenie artefaktu Tyber postanawia wyruszyć na Dathomirę - planetę, na której żyje wielu zdolnych adeptów Mocy. Aby wylądować niepostrzeżenie Tyber każe najpierw sabotować stację czujników dalekiego zasięgu. Na planecie Tyber dowiaduje się, że rasa Urai Fena jest wrażliwa na Moc, a planeta emanuje Ciemną Stroną. Tyber uwalnia z imperialnego więzienia trzy Siostry Nocy, dowiaduje się, że jedyną osobą mogącą złamać tajemnicę starożytnego artefaktu jest Silri, uwięziona w innym więzieniu. Po jej uwolnieniu Silri stawia jeden warunek - chce się zemścić na imperialnym gubernatorze, który ją uwięził. Gdy już dokona zemsty, odkrywa, że artefakt jest gwiezdną mapą, zawierającą opisy obszarów opisanych już dawno temu, może jednak być pomocny w tłumaczeniu innych reliktów Sithów.

Kradzież gazu Tibanna

Xizor kontaktuje się z Tyberem w sprawie artefaktu. Tyber prosi o zaaranżowanie spotkania z Imperatorem, który zbiera relikwie Sithów. Xizor godzi się na to pod warunkiem kradzieży gazu Tibanna. Po udanej misji Tyber będzie mógł zachować połowę gazu, a Xizor skontaktuje go z Imperatorem. Tyber zamierza jednak przejąć cały gaz, zostawić w systemie platformy wiertniczej na Bespinie sfałszowanych dowodów, że to Xizor stoi za kradzieżą oraz włamać się do Imperialnego systemu bezpieczeństwa, dzięki pomocy łowcy nagród IG-88A. Droidy załadunkowe przeniosły gaz Tibanna do promu, Tyber włamał się do placówek bezpieczeństwa, a IG-88A uzyskał dostęp do centralnego serwera. Dzięki gazowi Tibanna, w oparciu o projekty znalezione w kapsułach z Gwiazdy Śmierci, Tyber zlecił stworzenie nowych okrętów - fregat klasy Zemsta oraz swojego okrętu flagowego - Zwiastuna Pokoju. Xizor dopełnia umowy i Zann ma się spotkać z przedstawicielem Imperatora na orbicie Caridy, okazuje się nim Thrawn, który atakuje Zanna. W trakcie walki Bossk kradnie artefakt i na pokładzie Psiego Zęba skacze w nadprzestrzeń razem z okrętem Thrawna.

Włamanie się do archiwów Imperatora

Tyber zamierza włamać się do archiwów na Coruscant. To miejsce jest dobrze strzeżone, nawet pod nieobecność Vader i Imperatora, dlatego plan zostaje obmyślony nawet w najmniejszych szczegółach. Najpierw Tyber niszczy urządzenia monitorujące, w tym czasie Urai odcina zasilanie poprzez zniszczenie węzłów mocy. Silri ma pilnować wyjścia, ale wyczuwa potężne emanacje Mocy, powodowane przez artefakt Sithów. Silri postanawia go zdobyć dla siebie i nie informując Zanna udaje się w głąb korytarzy i odnajduje artefakt. W drodze powrotnej wpada w pułapkę i atakują ją mroczni szturmowcy. Następnie spotyka się z Tyberem i Urai Fenem i razem ruszają dalej. Udaje im się zdobyć klucz dostępu do skarbca po czym napotykają adepta Mocy - teleportera. Dzięki MJO z klatkami z Isalamirami blokują jego zdolności i pokonują. Następnie cała trójka ucieka opancerzonym transportowcem.

Zdobycie Gwiezdnego Niszczyciela klasy Super Zaćmienie

Świątynia odkryta przez Silri.

Silri wyczuwa zaburzenie Mocy - Vader i Imperator nie żyją. Rebelianci w Holonecie rozgłaszają wiadomość o zniszczeniu Gwiazdy Śmierci i zabiciu dwóch najważniejszych przywódców Imperium. Tyber uważa, że to najlepszy moment, aby uderzyć na Kuat. Na miejscu jego flota napotyka siły zarówno Imperium jak i Sojuszu. Zann okłamuje Sojusz, mówiąc, że chce się przyłączyć po wspaniałym zwycięstwie na Endorze. Tymczasem cichaczem jego ludzie lądują promem na Eclipse i meldują, że niewiele systemów działa, ale superlaser jest w pełni sprawny. Po pierwszym skorzystaniu z superlasera Sojusz obraca się przeciwko Tyberowi. Nieco po tym jak Millennium Falcon zostaje zniszczony, awarii ulega superlaser Eclipse. Po chwili z nadprzestrzeni wylatuje flota Imperium z superniszczycielem na czele. Flota Tybera niszczy okręty Imperium, a gdy naprawiony zostaje superlaser, następuje to jeszcze szybciej. Gdy najbliższa okolica zostaje już oczyszczona z nieprzyjacielskich okrętów zarówno Sojuszu jak i Imperium, Tyber, Urai i Silri wchodzą na pokład Eclipse. Tyber odnajduje informacje o skarbcach Imperatora i dzięki skradzionemu kluczowi dostępu uzyskuje do nich dostęp. W skarbcach jest więcej nawet niż sobie to wyobrażał. Tymczasem Silri odczytuje informacje z holokronu Sithów i udaje się na pewną asteroidę. Na miejscu zastaje mnóstwo jednostek robotów nieznanego rodzaju oraz pomnik starożytnego Sitha z czasów Dartha Revana.

Nowe jednostki

W grze przybyło wiele nowych jednostek:

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Recenzje

Linki zewnętrzne

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.