Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Rycerze Starej Republiki 29: Wychwalany, część 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
KOTOR 29.jpg
Rycerze Starej Republiki 29: Wychwalany, część 1
Scenariusz John Jackson Miller
Rysunki Bong Dazo
Tytuł oryginalny Knights of the Old Republic 29: Exalted, Part 1
Wydanie polskie 11 lipca 2011
Wydawnictwo Egmont
Wydanie USA 28 maja 2008
Dark Horse Comics
Okładka Dustin Weaver
Liczba zeszytów 1/2, 29/50
Tłumaczenie Jacek Drewnowski
Liczba stron 32
Cena
  • 2,99$
  • 39,00 PLN
Czas akcji 3963 BBY


Rycerze Starej Republiki 29: Wychwalany, część 1 (Knights of the Old Republic 29: Exalted, Part 1) to dwudziesty dziewiąty zeszyt serii komiksów Rycerze Starej Republiki, który ukazał się w Stanach Zjednoczonych 28 maja 2008 roku, nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics. W Polsce swoją premierę miał 11 lipca 2011 roku, dzięki wydawnictwu Egmont.

Streszczenie

Na Coruscant Lucien Draay zostaje mianowany oficjalnie członkiem Rady Jedi. W swoim wstępnym przemówieniu ukazuje potrzebę, by Zakon Jedi powrócił do swego pierwotnego zadania, czyli ochrony galaktyki przed Sithami. Nawiązuje również do tematu wojen mandaloriańskich i Jedi, którzy pomagają wojskom Republiki w walce z najeźdźcą. Stwierdza, że postawa Rewanżystów jest niesłuszna i zwraca uwagę na konieczność postawienia im zarzutu zdrady. Wymienia dwa nazwiska zdrajców: Aleka i Zayne'go Carricka. Po przemówieniu odzywa się jego komunikator. Okazuje się, że to Haazen, który informuje Luciena o powrocie Celeste Morne z udanej misji. Następnie nakazuje mu natychmiastowy powrót do rodzinnej willi.

Tymczasem na planecie Odryn ląduje statek Moomo Williwaw. Na powierzchni jeden z najstarszych Feeorian Borjak wraz z świtą przygotowuję się do przyjęcia gościa. Po chwili z rampy schodzi kobieta w ciemnym płaszczu i zbliża się do zgromadzonych. Za nią podążają bracia Moomo, co nie podoba się bardzo Borjakowi. Kobieta atakuje Feeorianina i wymusza na nim zgodę zabrania dwójki piratów. Mieszkaniec planety zaprowadza kobietę do schodów prowadzących do sanktuarium, a następnie wyjaśnia, że nie może iść dalej, gdyż tylko Wzniosły może przekroczyć próg tego budynku. Kobieta rusza więc dalej tylko z ithoriańskimi towarzyszami. Przed główną bramą piraci otwierają niesioną przez siebie walizkę, z której wychodzą Zayne i Gryph. Następnie zbiegły padawan otwiera kraty przy pomocy otrzymanego od Celeste talizmanu. Wewnątrz grupa trafia na stos artefaktów nieznanego pochodzenia. Po ich obejrzenia Zayne stwierdza, że należały one do Sithów i zostały zdobyte prawdopodobnie podczas wielkiej wojny Sithów. Dob i Del Moomo zaczynają zbierać i pakować artefakty, ale powstrzymuje ich Zayne stwierdzając, że są bardzo niebezpieczne i nie można ich zabrać poza sanktuarium, gdzie są bezpieczne. Po krótkiej rozmowie Carrick postanawia poszukać dobrego dowodu przeciw Przymierzu. Wraz z Gryphem przeszukuje przez półtora dnia artefakty, jednak bez skutku. W końcu zauważają droida niosącego jeden ze skarbów i udają się za nim. Trafiają do laboratorium, gdzie trwają prace nad badaniem właściwości jednego z artefaktów - hełmu Dathki Grausha. W rozmowie słyszą nazwisko Kryndy Draay, co wydaje się być wystarczającym argumentem przeciw Przymierzu.

W drodze powrotnej z sanktuarium Zayne i Gryph odnajdują umówione miejsce spotkania z resztą grupy. Niespodziewanie zostają zaatakowani przez Borjaka. Feeorianin wraz z grupą rodaków obezwładnia ich, a następnie zabiera do wioski, gdzie mają oczekiwać na przybycie Felna. Podczas oczekiwania na mistrza Jedi Zayne rozmawia z Borjakiem i dowiaduje się wiele na temat przeszłości swego dawnego mistrza i jego zachowania wobec rodaków. Carrick proponuje przeciwstawienie się Wzniosłemu, lecz nic nie udaje się mu zdziałać, gdyż w tym samym momencie pojawia się oczekiwany mistrz...

Bohaterowie

Wydania kolekcjonerskie


Seria Knights of the Old Republic
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!