Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Ery wydawnicze

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kenobi szablon.png
Młody Jedi, Darth Vader... zdradził i zabił twego ojca.

Ten artykuł wymaga aktualizacji.


To hasło wymaga uzupełnienia o informacje z niedawno opublikowanych źródeł lub wiadomości. W związku może być ono niekompletne oraz zawierać treści, które w świetle nowych informacji są uznawane za błędne.

Ery wydawnicze zostały ustalone przez Lucasfilm Ltd. oraz Lucas Licensing w celu zapewnienia chronologii wydawanym materiałom z uniwersum Gwiezdnych wojen.

Symbole er wydawniczych pojawiały się na powieściach, książkach młodzieżowych, przewodnikach, podręcznikach do RPG, komiksach i innych materiałach od 31 października 2000 roku (poczynając od audiobooka Punktu równowagi).[1]

Ery w historii galaktyki

Istnieje osiem oficjalnych er wydawniczych: siedem to ery historyczne, ósma zaś to tzw. Infinities, czyli historie nie wliczane do oficjalnego kanonu Gwiezdnych wojen.

Era przedrepublikańska (36000 BBY - 25053 BBY)

Era przedrepublikańska opowiadała o czasach przed założeniem Republiki Galaktycznej oraz Zakonu Jedi.

W oryginale: Old Republic era.

Główne pozycje:

Era old.png
Era Starej Republiki (25053 - 1000 BBY)

Era Starej Republiki rozpoczynała się około 25 000 BBY, wraz z początkiem Republiki Galaktycznej oraz Zakonu Jedi i Zakonu Sithów. Koniec tego okresu przypadał na zakończenie nowych wojen Sithów, czyli zwycięstwo Armii Światła nad Bractwem Ciemności w siódmej bitwie o Ruusan.

Fabularnie, najdalej sięgające w przeszłość materiały to seria Tales of the Jedi, której akcja rozpoczyna się w roku 5000 BBY wraz z opisem wydarzeń doprowadzających do wielkiej wojny nadprzestrzennej. Wszelkie informacje o wcześniejszych czasach (od 25 000 BBY do 5000 BBY) można znaleźć np. w przewodnikach lub podręcznikach RPG, nie ma natomiast historii (fabuł) rozgrywających się w tamtych czasach.

W oryginale: Old Republic era.

Główne pozycje:

Era imp.png
Era upadku Republiki (1000 BBY - 0 ABY)

Era upadku Republiki (zwana też erą powstania Imperium) rozpoczynała się niedługo po zakończeniu nowych wojen Sithów, wraz z tzw. ruusańską reformacją. Początkowo był to złoty okres w historii Republiki oraz czas rozkwitu Zakonu Jedi. Jednak Sithowie nie wyginęli i od czasów Dartha Bane'a działają w myśl Zasady Dwóch, działając z ukrycia. Niemal po 1000 latach jeden z nich, Darth Sidious, znany jako Palpatine, wciela w życie plan zemsty na Jedi. Dzięki skomplikowanej intrydze, wywołuje galaktyczny konflikt na ogromną skalę znany jako wojny klonów, którego obiema stronami potajemnie kieruje. W ostateczności przeobraża Republikę w Imperium Galaktyczne, samemu obwołując się jego władcą. Przyczyna się do Czystki Jedi, przy okazji przeciągając Anakina Skywalkera na ciemną stronę Mocy.

W oryginale: Rise of the Empire era (Era powstania Imperium).

Główne pozycje:

Era reb.png
Era Imperium (0 - 5 ABY)

Era Imperium, zwana też Erą Rebelii, rozpoczynała się w 0 ABY, czyli roku zniszczenia Gwiazdy Śmierci w bitwie o Yavin przez młodego Luke'a Skywalkera. Obejmowała ona opowieści o walce Sojuszu Rebeliantów z Imperium w konflikcie znanym jako galaktyczna wojna domowa. Era zakończyła się jakiś czas po bitwie o Endor, wraz z utworzeniem Nowej Republiki.

W oryginale: Rebellion era (Era Rebelii).

Główne pozycje: {{scroll box |content=

}}

Era new.png
Era Nowej Republiki (5 - 25 ABY)

Era Nowej Republiki rozpoczyna się krótko po zwycięskiej dla Rebelii bitwie o Endor i trwa przez kolejnych 20 lat. Przez ten czas Nowa Republika walczy z resztkami Imperium, kierowanymi przez ocalałych dowódców: Isannę Isard, Zsinja, Thrawna, Daalę oraz odrodzonego Imperatora Palpatine'a.

W tym czasie Luke Skywalker tworzy Nowy Zakon Jedi i bierze ślub z Marą Jade. Leia Organa poślubia Hana Solo}. Dzieci Solo - Jacen, Jaina i Anakin - szkolą się na rycerzy Jedi.

W oryginale: New Republic era.

Główne pozycje:

Era njo.png
Nowa era Jedi (25 - 40 ABY)

Nowa era Jedi rozpoczyna się w 25 ABY i w jej obrębie można wyróżnić dwa główne konflikty opisane w dwóch seriach. Pierwsza z nich, Nowa era Jedi, opisuje krwawą wojnę z pozagalaktycznymi najeźdźcami, Yuuzhan Vongami, trwającą od 25 do 29 ABY. Druga seria, trylogia Mrocznego Gniazda, opisuje wydarzenia znane jako Kryzys Mrocznego Gniazda oraz wojna rojów, rozgrywające się w latach 35 - 36 ABY.

W oryginale: New Jedi Order era.

Główne pozycje:

Era leg.png
Era Dziedzictwa (od 40 ABY wzwyż)

Era Dziedzictwa rozpoczyna się w roku 40 ABY i wciąż jest rozwijana, aktualnie sięgając do roku 137 ABY. Okres ten można podzielić na dwie części. Pierwsza obejmuje okres od 40 do około 44 ABY i jest rozwijana w seriach książkowych. Druga część obejmuje okres 127 - 137 ABY (około) i jest rozwijana w serii komiksowej Dziedzictwo.

W oryginale: Legacy era.

Główne pozycje:

Inne

Infinities logo.gif
Infinities

Era wydawnicza znana jako Infinities gromadziła oficjalne materiały ze świata Gwiezdnych wojen, które nie powinny być traktowane jako część obowiązującego kanonu. Są to przede wszystkim alternatywne wersje znanych historii (jak Infinities bazujące na oryginalnej trylogii), ale także tzw. "historie z alternatywnego uniwersum", czyli opowieści, które z różnych względów nie mogłyby rozgrywać się w "kanonicznym uniwersum" (niektóre komiksy z Tales). Osobną kategorię stanowią parodie (choćby Tag and Bink).

Przypisy

Linki zewnętrzne


Ery
[Pokaż/Ukryj]